Używany Opel Corsa robi wrażenie. Pali tylko 5,5 l/100 km, a spadek wartości jest gigantyczny

Dziś na rynku znajdziemy co raz to mniej samochodów, które można określić jako tanie. Nawet Dacia podniosła ceny do niespotykanych wcześniej poziomów, a jednym z ostatnich aut, które można określić takim mianem jest Opel Corsa szóstej, czyli wciąż aktualnej generacji. Bardzo popularny niegdyś hatchback jest już na rynku czwarty rok, a można go kupić za naprawdę przystępne pieniądze. 

uzywane-opel-corsa-diesel
Podaj dalej
  • Obecna generacja Opla Corsy znajduje się na rynku już od 2019 roku 
  • Pod maską można liczyć na 1,5-litrowego turbodiesla
  • Samochód jest oszczędny (5,5 l/100 km), ale przy mocy 75 KM brakuje mu dynamiki

Opel Corsa – ostatni tani samochód na rynku?

Branża motoryzacyjna wywróciła się do góry nogami i dziś osoby, które jeszcze kilka lat temu kupowały tylko nowe samochody, także udają się na rynek aut używanych. Powodów jest wiele – długi czas oczekiwania na zamówienie, czy też bardzo wysokie ceny. A jednym z ostatnich aut które można określić jako tanie, jest ten Opel Corsa. 

uzywane-opel-corsa-diesel
fot. Opel

Szósta generacja popularnej Corsy zadebiutowała na rynku w 2019 roku, a w tym przeszła lifting. Ta edycja jest więc wciąż na tyle świeża, że możemy kupić ją wciąż jako nową w salonie. Albo delikatnie używaną. Tu można liczyć na bardzo atrakcyjne ceny, bo egzemplarze z przebiegiem nieco ponad 100 000 kilometrów będą kosztować już około 40 000 zł. Tym bardziej, że pod maską znajdziemy bardzo interesujący silnik wysokoprężny o pojemności 1.5. 

Jest to jednostka bardzo odpowiednia dla kierowców pokonujących dłuższe dystanse. Jeśli jeździcie w większości po mieście, może dojść do zatkania się filtra cząstek stałych. To typowa dolegliwość silników diesla, więc jeśli będziecie korzystać z Corsy w ten sposób, lepiej zdecydujcie się na benzynę. Te są jednak nieco droższe i zaczynają się od około 45 000 zł. 

A jak z niezawodnością?

uzywane-opel-corsa-diesel
fot. Opel

Samochód jest na rynku dopiero od kilku lat, więc na bardziej szczegółowe dane będziemy musieli jeszcze poczekać. Ale sama konstrukcja samochodu może wskazać pewne bardziej narażone obszary. Grube przednie i tylne słupki nie ułatwiają parkowania, więc mimo niewielkich rozmiarów dla wielu osób parkowanie Corsą może być nie lada wyzwaniem. Przed zakupem warto zatem sprawdzić nadwozie pod kątem zarysowań i zadrapań. 

Podobnie należy sprawdzić wnętrze samochodu. Opel Corsa mógł bowiem służyć jako drugie auto w rodzinie z przeznaczeniem do wożenia dzieci do szkół. Właściciele narzekają, że wyjątkowo często pękają plastikowe mocowania przy tylnych siedzeniach. 

Niemcy sprawdzili benzynę z niskim przebiegiem 

uzywane-opel-corsa-diesel
fot. Opel

Dziennikarze portalu Auto Bild sprawdzili egzemplarz z 2020 roku, który przejechał zaledwie 48 937 kilometrów. Pierwszy właściciel zdecydował się na wyposażenie Edition i doposażył swój samochód w kilka elementów ekstra. Pierwotnie za samochód zapłacił nieco ponad 90 tys. złotych. W chwili obecnej jednak jego samochód wystawiony jest za 60 tys. zł. To gigantyczny spadek wartości jak to, że samochód ma dopiero trzy lata. A nie kryje się za tym faktem żadna wada. Po prostu silnik o mocy 75 KM, mimo niskiego spalania, nie ma żadnej dynamiki. 

Wersja z turbodoładowaniem może mieć w zależności od wersji 100 lub 130 KM i wydaje się być dużo lepszym wyborem. Tutaj jednak trzeba będzie liczyć się z nieco wyższymi cenami na poziomie 65 000 złotych. Wydaje się jednak, że nie warto oszczędzać tych kilku tysięcy złotych dla silnika praktycznie dwa razy słabszego. 

Przeczytaj również