ITD wypunktowała Ukraińca jak małego. Za ten kuriozalny numer dostał mandat ponad 6000 zł

ITD wypunktowała Ukraińca jak małego. Za ten kuriozalny numer dostał mandat ponad 6000 zł

itd-ukrainiec-tir-odpoczynek

Podaj dalej

Inspektorzy ITD nie mogli uwierzyć, gdy spojrzeli na tachograf tego ukraińskiego kierowcy TIR-a. Do niecodziennej kontroli doszło na autostradzie A4, a śląscy funkcjonariusze dopatrzyli się większej liczby nieprawidłowości, niż tylko czasu jazdy. Wypunktowali go jak małego! 

ITD miała go jak na tacy

itd-ukrainiec-tir-odpoczynek-2

W środę, 16 grudnia, śląscy inspektorzy ITD na autostradzie A4 przy bramkach w Gliwicach wytypowali do kontroli TIR-a ukraińskiego przewoźnika. Wkrótce okazało się, że kierowca jechał z ładunkiem z Holandii na Ukrainę. 

Pech chciał, że kierowca nie posiadał zezwolenia na przejazd tranzytowy przez Polskę, co szybko zweryfikowali inspektorzy ITD. To jednak był najmniejszy z jego problemów. Analiza danych z tachografu i karty kierowcy pokazała, że kierowca w dniu kontroli i dzień wcześniej używał karty innego kierowcy. 

Wiedząc już, że mają do czynienia z grubymi nićmi szytym wałkiem, inspektorzy zsumowali zapis z dwóch kart. To dało rzeczywisty obraz czasu pracy ukraińskiego szofera. W ostatnich dwóch dobach jego najdłuższy nieprzerwany postój trwał nieco ponad 1,5 godziny… 

itd-ukrainiec-tir-odpoczynek

Co mówią o tym przepisy?

Dzienny okres prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 10 godzin. U tego kierowcy trwał… ponad 22 godziny! Czas jazdy bez stosownej przerwy wynosi z kolei 4,5 godziny, jednak on jechał okrągłe 14. 

Kwota kar za stwierdzone naruszenia przekroczyła 2,5-krotnie ustawowy limit wysokości kary, którą można nałożyć na przewoźnika podczas jednej kontroli. Ostatecznie kierowca otrzymał mandaty na łączną kwotę 6250 zł. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

TIR jadący z Holandii na Ukrainę trafił na strzeżony parking do czasu uzyskania zezwolenia na przejazd. Oprócz tego kierowca musi odbyć zaległy odpoczynek i wpłacić 12 tysięcy złotych kaucji przed dalszym wyruszeniem w trasę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News