Twój Diesel nie odpala? Uważaj, jak przywracasz go do życia. Większość kierowców popełnia ten prosty błąd

Zima to najgorszy okres dla posiadaczy samochodów z silnikami typu Diesel. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie musiał w ostatniej chwili biec na autobus, żeby zdążyć do pracy, bo jego silnik nie odpalił. Najbardziej popularną metodą przywrócenia go do życia jest podpięcie kabli rozruchowych. Należy jednak zrobić to poprawnie, bo możemy uszkodzić silnik. 

diesel benzyna strefy czystego transportu
Podaj dalej

Jak odpalić Diesel?

Wyjście z domu, w mroźną zimę, tylko po to, aby dowiedzieć się, że nasz Diesel umarł, nigdy nie jest sympatyczne. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane dłuższą bezczynnością samochodu, czy poważniejszym problemem, może zrujnować nam to dzień. 

Zdarza się to milionom kierowców każdego roku, jednak jak pokazują ankiety, 1/3 osób nie wie, jak sprawdzić stan naładowania akumulatora. A jeszcze więcej osób nie wie co zrobić, gdy ten się rozładuje. Aż 11% kierowców nie wie, gdzie jest ich akumulator samochodowy! 

Niskie temperatury będą się tylko pogłębiać, więc wiedza, jak szybko uruchomić samochód, jest użyteczną umiejętnością. Oto kilka prostych kroków, które należy wykonać, jeśli nasz Diesel (lub benzyna) nie odpala. 

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE

Kable rozruchowe

Do odpalenia samochodu konieczny będzie zestaw przewodów i drugi samochód z silnikiem o podobnym rozmiarze. Najpierw musimy sprawdzić, czy akumulator nie ma żadnych wycieków, ani nie jest uszkodzony. Jeśli już tu zweryfikujemy problem, nie podłączaj kabli! To najwyższy czas na wymianę akumulatora. 

Jeśli jednak wszystko było okej, w kolejnym kroku upewnij się, że wszystkie systemy elektryczne, takie jak radio, światła itp. są wyłączone. Ustaw oba samochody tak, aby ich komory silnika były blisko siebie. 

Usuń luźne metalowe przedmioty z obu akumulatorów, zdejmij luźną odzież (np. szalik) i metalową biżuterię. Podłącz jeden koniec czerwonego przewodu do dodatniego (+) bieguna akumulatora działającego samochodu. Następnie podłącz drugi koniec do dodatniego (+) bieguna rozładowanego akumulatora. 

W kolejnym kroku podłącz końcówkę czarnego przewodu rozruchowego do ujemnego (-) bieguna akumulatora działającego samochodu, a drugi koniec do punktu uziemienia drugiego samochodu. Musi być to solidny, niepolakierowany metalowy punkt, taki jak śruba, lub uchwyt. Większość akumulatorów posiada też specjalny punkt uziemienia oznaczony minusem (-). 

Uruchom silnik

Najpierw odpalamy (to chyba oczywiste!) silnik działającego samochodu. Pozwólmy mu popracować w ten sposób przez minutę lub dwie, a następnie spróbujmy uruchomić drugi samochód. Jeśli akumulator jest bardzo rozładowany, możemy potrzebować kilku prób. 

Po uruchomieniu drugiego samochodu, pozostaw oba samochody na około pięć minut przed usunięciem przewodów. 

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE

Odłącz przewody w odwrotnej kolejności, w jakiej je podłączyłeś. Upewnij się, że nie dotykają żadnej metalowej powierzchni, ani nie zaczepiają się o żadne ruchome części. Następnie musisz jechać „uszkodzonym” samochodem przez około 15 minut, a najlepiej dłużej, aby naładować akumulator. 

Jeśli twój samochód nie odpali po wykonaniu tych czynności, najprawdopodobniej akumulator jest zepsuty. W takim przypadku będziesz potrzebować nowego. Jeśli ten wciąż nie będzie się ładował po uruchomieniu, może to oznaczać problemy z alternatorem. 

Przeczytaj również