To już przesądzone! Poznaliśmy datę, kiedy wejdzie w życie zakaz Diesla. Jeszcze szybciej niż planowano

Zakaz sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel zostanie jeszcze bardziej przyspieszony. Co musisz wiedzieć? Jak wpłynie to na kierowców? Jak przygotować się na wprowadzenie zakazu sprzedaży benzyniaków i Diesla? Wyjaśniamy. 

vat akcyza diesel benzyna
Podaj dalej

Diesel i benzyna z zakazem

Nowe samochody benzynowe i silniki typu Diesel zostaną zakazane od 2030 roku. Taką informację podał Financial Times, który twierdzi, że rząd Wielkiej Brytanii już podjął decyzję o przyspieszeniu wprowadzenia zakazu. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Zakaz sprzedaży modeli napędzanych benzyną i olejem napędowym (w tym hybrydy i hybrydy typu plug-in) początkowo miał wejść w życie w 2040 roku, a już został przesunięty do 2035. Rząd stwierdził jednak, że konieczne do osiągnięcia przez Wielką Brytanię zerowej emisji dwutlenku węgla przed 2050 będzie przyspieszenie wprowadzenia zakazu. 

Premier Boris Johnson ma zamiar ogłosić, że zakaz zostanie ponownie przesunięty. Oznacza to, że samochody hybrydowe, w połączeniu z benzyną lub typu Diesel, zostaną wstrzymane po 2030 roku. Przepisy mają mieć zastosowanie również do samochodów dostawczych. 

stacja paliw benzyna diesel

Jeszcze szybciej

Przesunięcie tego terminu o kolejne 5 lat będzie dużym wyzwaniem dla producentów samochodów, aby zapewnić wystarczającą liczbę samochodów elektrycznych. Niedobory akumulatorów obecnie opóźniają podaż niektórych pojazdów. 

Rząd mocno przygotowywał się do wprowadzenia tego zakazu. Chcąc wzmocnić brytyjską infrastrukturę rządzący w styczniu tego roku powoli alokację funduszu na ładowarki do pojazdów elektrycznych do 10 milionów funtów. 

Decyzja o przesunięciu zakazu postawi Wielką Brytanię przed Francją, która zamierza zakazać samochodów nieelektrycznych od 2040 roku. Wyspiarze z kolei zrównają się w terminie wprowadzenia zakazu z Niemcami, Irlandią i Holandią. Te kraje ogłosiły już wprowadzenie zakazu w 2030 roku. 

Stop Diesel

Co to oznacza dla kupujących?

W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym zegar wyraźnie tyka, a kupującym pozostało zaledwie 10 lat na zakup nowych pojazdów. Na krótką metę nadal nie należy spodziewać się wielu zmian. Ponieważ większość z nas w tym czasie zmieni samochody przynajmniej jeszcze raz. Jednak w miarę zbliżania się do zakazu spodziewaj się większych rabatów na wszelkie pozostałe nowe samochody i furgonetki z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. A także więcej zachęt mających na celu wprowadzenie zamiast tego modelu elektrycznego.

https://wrc.net.pl/is-policja-zaczela-korzystac-z-google-maps-na-co-musza-uwazac-kierowcy

Przeczytaj również