Ten Diesel w układzie V16 ma 2300 Nm i moc 630 KM. Będzie jak znalazł do mojej Skody Octavii

Ten Diesel w układzie V16 ma 2300 Nm i moc 630 KM. Będzie jak znalazł do mojej Skody Octavii

Podaj dalej

Amerykańskie silniki Diesla produkowane przez firmę Detroit Diesel były i do dziś są czymś absurdalnym. Wspaniałe silniki dwusuwowe nie są już co prawda produkowane. Były głośnie, nieefektywne i zdecydowanie straszne dla środowiska. Jest więc wiele powodów, aby ich już nie budować. Niezależnie od tego, wciąż można znaleźć te jednostki na rynku wtórnym. 

Ten silnik o nazwie 16V71 trafił na aukcję na Facebooku i szuka aktualnie nowego nabywcy. Firma Detroit Diesel użyła łatwego do rozszyfrowania nazewnictwa swoich silników. Najpierw mamy liczbę cylindrów, potem ich konfigurację, a na końcu pojemność każdego cylindra. 

v16-diesel-detroit

Całość wykonana jest z żeliwa, więc waży więcej niż moja Skoda

Za wytrzymanie tak wielkiego ciężaru czeka was jednak nagroda w postaci wielkiej mocy. Ta wolnossąca jednostka ma fabrycznie moc wyjściową 630 KM i moment obrotowy 2300 Nm. Z fabryki wychodziły także silniki z turbodoładowaniem o mocy 760 KM i momencie 2982 Nm!

Można jednak łatwo dopasować turbosprężarkę na własną rękę do każdego rzędu cylindrów. Oznaczałoby to konfigurację quad-turbo, ponieważ 16V71 składa się z dwóch V8 połączonych korbą. Sprzedawca żąda za silnik 5000 dolarów. 

diesel-v16-detroit

Od 1938 roku

Silniki dwusuwowe firmy Detroit Diesel mają już ponad 80 lat, choć z początku Seria 71 oferowana była tylko w konfiguracji rzędowej. Dopiero w 1957 roku firma rozwinęła się i umieściła cylindry w układzie V. Pojawiły się takie warianty jak 12-, 16-, a nawet 24-cylindrowe! 

Na portalu YouTube można znaleźć masę filmów przedstawiających te potwory w akcji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News