Ten kolosalny Diesel V16 waży tyle co dwie Skody Superb. Ma 4 turbosprężarki, 39.1 l pojemności i moc 1300 KM

Ten kolosalny Diesel V16 waży tyle co dwie Skody Superb. Ma 4 turbosprężarki, 39.1 l pojemności i moc 1300 KM

niezwykly-diesel-detroit

Podaj dalej

Dla większości Polaków najbardziej kultowym silnikiem typu Diesel jest oczywiście TDI. Jednakże, ta konkretna jednostka robi wrażenie z zupełnie innego powodu. Silnik waży nieco ponad 5 ton, a dzięki czterem turbosprężarkom i gigantycznej pojemności rozwija 1300 KM. 

Ten kolosalny Diesel to prawdziwy potwór

niezwykly-diesel-detroit

Dwusuwowe silniki Detroit Diesel były ogromne, ciężkie i hałaśliwe. Napędzały mniejsze i większe ciężarówki w całych Stanach Zjednoczonych, rozbrzmiewając na autostradach całej Ameryki Północnej. Niektóre z nich miały nawet 11,5 litra pojemności, ale wcale nie były największe w portfolio firmy. 

Ten kolosalny silnik V16 jest jednym z takie przykładów. Każdy cylinder ma pojemność 2,4 litra, więc łączna pojemność silnika to… 39,1 litra. Ponadto, ma cztery turbosprężarki. Potężna bestia rozwija moc 1300 koni mechanicznych. I chociaż może nie nadawać się dobrze do jakichkolwiek zastosowań motoryzacyjnych, nadal możesz go kupić, aby zasilić swój dom — i wszystkich sąsiadów. 

niezwykly-diesel-detroit

Jest częścią generatora o mocy jednego megawata, który jest sprzedawany na Facebooku Marketplace za 13 000 USD. Jasne, to spora kwota jak na zasilanie awaryjne, ale nie jest to też cicha Honda przeznaczona do koszenia trawników. To krzykacz, który może wytworzyć wystarczającą ilość energii, aby napędzić 750 domów jednocześnie, zgodnie z kalifornijskim ISO. Teraz zaczynasz dostrzegać wartość, co?

Ma całkiem nieduży „przebieg”

Sprzedawca twierdzi, że sam silnik waży około 5 ton, ale teraz jest zamontowany na przyczepie, której całkowita waga wynosi około 20 ton. Jego transport będzie zatem nie lada wyczynem, bo nawet potężny pickup może nie poradzić sobie z takimi wartościami. 

niezwykly-diesel-detroit

Diesel nie był uruchamiany od co najmniej dwóch lat. Choć jego wydech był zasłonięty przez cały czas przechowywania. Sprzedawca mówi, że są gotowi go uruchomić, jeśli ktoś wpłaci depozyt, a to może być tego warte. Tak czy inaczej, licznik pokazuje, że ma 3755 godzin pracy, czyli około 157 dni. To nieźle, biorąc pod uwagę, że ten silnik ma co najmniej 24 lata — Detroit Diesel produkował silniki serii 149 od 1967 do 1999 roku. 

Z pewnością byłby to duży projekt do podjęcia, ale jeśli potrzebujesz megawatowego generatora, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do dużych projektów. Prawdopodobnie nie znajdziesz innego na sprzedaż, a znajduje się on w Neosho w stanie Wisconsin.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News