Ten niemiecki SUV schodzi jak ciepłe bułeczki. Kosztuje 30 tys. zł , jest niezawodny i tani w utrzymaniu [ZDJĘCIA]

Nikt nie powinien być zaskoczony, że najlepiej sprzedający się Volkswagen na całym świecie to… SUV. Jednocześnie jest bardzo niezawodnym samochodem, który wciąż można kupić za bardzo przyzwoite pieniądze. To dość ciekawy przypadek, bowiem na ogół Volkswageny nie należą do tanich samochodów. A już z pewnością nie są takie najbardziej pożądane modele niemieckiej marki. 

niemiecki-suv-vw-tiguan
Podaj dalej

Ten SUV schodzi jak ciepłe bułeczki

niemiecki-suv-vw-tiguan
fot. VW

Ten SUV jest do tego wszystkiego bardzo niezawodny, co mogłoby dać wrażenie, że samochód będzie bardzo drogi. Ale Tiguan pod tym względem jest bardzo rozsądny. Jeśli wybierzemy odpowiednią opcję, auto będzie służyło przez długie lata, a my nie będziemy ponosić nierozsądnych kosztów utrzymania. 

Tegoroczny raport TUV oznacza dobre wiadomości dla Volkswagena. Tiguan zajął przyzwoite 49. miejsce dla samochodów w wieku od 2 do 3 lat i doskonałe 27. miejsce wśród samochodów 4- i 5-letnich. Te wyniki są ważne dla Volkswagena, bowiem dziś jest to najlepiej sprzedający się samochód niemieckiej marki na świecie. SUV jest też jednym z najbardziej rozchwytywanych modeli w Europie. 

niemiecki-suv-vw-tiguan
fot. VW

Biorąc pod uwagę wysoką sprzedaż, logicznym jest, że SUV występuje równie licznie na rynku aut używanych. Jeśli zamiast dwu-, trzy-, cztero- lub pięcioletniego egzemplarza wybierzesz starszego, nagle masz do czynienia z samochodem, który często znajduje się na końcu raportu TÜV w kolorze czerwonym strefy, a zatem znacznie poniżej średniej.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Co trzeba wziąć pod uwagę decydując się na Tiguana? Jeśli sięgniesz po drugą generację, która jest w sprzedaży od 2016 roku, musisz liczyć się z konsekwencjami Dieselgate dla wczesnych samochodów. Niemcy musieli zmodyfikować oprogramowanie SUV-a, czego skutkiem jest zmniejszenie emisji NOx, ale także wzrost spalania i pogorszenie zdolności holowania. W Niemczech modyfikacje te były obowiązkowe, więc w przypadku importu praktycznie pewne jest, że będziesz miał do czynienia z podupadłym silnikiem.

niemiecki-suv-vw-tiguan
fot. VW

Jeśli SUV będzie miał automatyczną skrzynię biegów, nalegaj na jazdę próbną. W tym czasie może pojawić się dziwny dźwięk grzechotania, który wskazuje na zaniedbaną konserwacje i pominiętą wymianę oleju. Należy również sprawdzić hamulce, które mają tendencje do korodowania. 

Tiguany z lat 2007-2016 mogą mieć problemy z wyciekiem oleju. Największa krytyka spada jednak na zawieszenie, czy pęknięte sprężyny. Konieczne jest również sprawdzenie okablowania, a także świateł kierunkowskazów i układu klimatyzacji. A także fakt, czy poduszka powietrzna była rzeczywiście wymieniana w 2019 roku.

Wygląda na to, że Volkswagen wyciągnął wnioski z niedociągnięć pierwszej generacji. Koncepcja kolejnego Tiguana ma już znacznie lepszą koncepcję. Starsza iteracja SUV-a jest więc bardzo tania i zaczyna się już od 20 000 zł. Ale nawet jego następca nie musi być wcale tak drogi. Najtańsze egzemplarze wyposażone w silnik Diesla zaczynają się już od około 50 000 zł. 

Przeczytaj również