Ten kultowy sedan był produkowany przez 65 lat. Zostanie wycofany z najbardziej prozaicznego powodu

Ten kultowy sedan był produkowany przez 65 lat. Zostanie wycofany z najbardziej prozaicznego powodu

toyota-crown-sedan

Podaj dalej

Kultowy sedan wiernie służył przez 65 lat, pełniąc rolę taksówek, samochodów policyjnych, czy zwykłych miejskich wodzideł. Duży sedan z napędem na tylne koła to również coś, co z dumą posiadałby każdy japoński dziadek. Toyota Crown, najdłużej obecny na rynku model japońskiego producenta, odejdzie do historii już w przyszłym roku. 

Sedan Toyoty odchodzi do lamusa

toyota-crown-sedan

Toyota wprowadziła swój sedan na rynek w 1955 roku, w czasie, gdy większość obywateli Japonii nie było stać na własne pojazdy. Samochody służyły więc głównie jako taksówki, a ich wszechobecność sprawiła, że stały się podstawą miejskich ulic. 

Crown był też pierwszym modelem, który Toyota zaczęła sprzedawać w Stanach Zjednoczonych. Każda kolejna generacja sprawiała, że sedan był bardziej luksusowy, a to wszystko w miarę rozkwitu gospodarki Japonii. Model ten w końcu stał się synonimem trwającej od dziesięcioleci dominacji Toyoty na rynku krajowym. 

toyota-crown-sedan

Obecnie produkowana jest 15. generacja kultowego sedana, jednak samochód również w przeszłości był ulubieńcem tunerów, którzy przekształcali kultową Toyotę w lowridery, maszyny do driftu, czy wozy VIP. Wycofanie go z produkcji zostało przyjęte przez japońskich entuzjastów motoryzacji z ogromnym smutkiem.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…

Na ten moment o wycofaniu Toyoty z produkcji informuje Chuinchi Shimbun, wielka japońska gazeta. Sam producent na ten moment nie skomentował tych informacji. Gazeta informuje jednak, że decyzja już zapadła. 

Z jakiego powodu? Uwaga, uwaga! Słaba sprzedaż. Z informacji wynika, że przeciętny klient Toyoty Crown ma ponad 60 lat, a rynek szybko przestawia się na crossovery i SUV-y. Ostatnia aktualizacja sedana, w 2018 roku, początkowo przyniosła sprzedaż 50 000 egzemplarzy. W następnym roku spadła jednak do 36 000. Choć w 2020 roku na sprzedaż wpłynęła pandemia COVID-19, do października Toyota sprzedała zaledwie 18 000 egzemplarzy. 

toyota-crown-sedan

Można się tego było jednak spodziewać. Od 2005 roku Crown dzielił płytę podłogową z Lexusem GS, o którego wycofaniu ze sprzedaży wiemy już od kwietniu. Jak informuje gazeta, podczas gdy sedan Crown zostanie uśmiercony, sama nazwa mogłaby przetrwać jako SUV oparty na Highlanderze. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News