Ten japoński SUV pali tylko 3,2 l/100 km. Za 58 tys. zł oferuje topową niezawodność i jakość [ZDJĘCIA]

Ten japoński SUV pali tylko 3,2 l/100 km. Za 58 tys. zł oferuje topową niezawodność i jakość [ZDJĘCIA]

japonski-suv-toyota-chr

Podaj dalej

Znalezienie taniego, niezawodnego, ładnego i praktycznego samochodu to dziś zadanie graniczące z cudem. Oczywiście, możemy znaleźć auto łączące w sobie może maksymalnie dwie te cechy. Ale ten SUV ma je wszystkie – jest nowoczesny, niezawodny i wygląda świetnie. A do tego, jego ceny w ostatnich latach spadły na łeb na szyję. Ten SUV to prawdziwa okazja, jakich dziś mało. 

Niezawodny i tani SUV w jednym

japonski-suv-toyota-chr
fot. Toyota

Od prezentacji Toyoty CH-R minęło już siedem lat, co dla wielu może być dość szokujące. SUV trafił do europejskich salonów pod koniec 2017 roku i wtedy można było kupić podstawową wersję za 96 tysięcy złotych. Od tego czasu jednak ceny oszalały. Ceny nowych samochodów zaczęły rosnąć jak grzyby po deszczu, a dziś za bardziej praktyczną Skodę Karoq, która w 2017 roku kosztowała tyle samo co CH-R, trzeba wydać co najmniej już 130 000 zł. 

SUV Toyoty przeszedł jeszcze bardziej drastyczną zmianę jeśli chodzi o ceny. Dziś za podstawową wersję Comfort prosto z salonu musimy zapłacić już 155 000 zł. Pod maską mamy jednak hybrydowy system o mocy 122 KM, który pociesza bardzo niskim spalaniem na poziomie 3,2 l/100 km. 

japonski-suv-toyota-chr
fot. Toyota

Układ napędowy nie należy do najbardziej dynamicznych. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje mu aż 11 sekund, a prędkość maksymalna wynosi „zaledwie” 170 km/h. Na rynku wtórnym samochody te cieszą się jednak ogromną popularnością i wcale nie ma się czemu dziwić. Toyota to jeden z producentów najbardziej niezawodnych samochodów, a model CH-R ustawia pod tym względem poprzeczkę naprawdę wysoko. 

Nawet najnowsze egzemplarze tracą na wartości

Dane z niemieckiego raportu TUV stawiają japoński SUV na 11. miejscu wśród wszystkich samochodów 5-letnich. To oznacza, że wśród wszystkich nowoczesnych samochodów jest jednym z najbardziej niezawodnych. Jego wskaźnik awaryjności wynosi 5,6%, a średnia dla jego kategorii wiekowej wynosi 9%. 

japonski-suv-toyota-chr
fot. Toyota

Kupując zatem używaną Toyotę CH-R nie ma się o co martwić. Choć właściciele czasami narzekają na pęknięcia na przedniej szybie. Warto sprawdzić to przed zakupem, bowiem Toyota umieściła kamerę i radar laserowy po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Ewentualną wymianę należy więc wykonać u dealera, który będzie musiał przeprogramować oba elementy, aby zagwarantować ich funkcjonalność.

Mimo świetnej jakości używany SUV Toyoty wcale nie jest drogi. Ceny zaczynają się już od 58 tys. zlotych, a za tę kwotę można kupić zarówno wersję hybrydową, jak i podstawowy silnik 1.2. Dziennikarze z niemieckiego portalu Auto Bild testowali hybrydę, która po raz pierwszy została zarejestrowana w kwietniu 2022 roku. Samochód z przebiegiem 15 tys. km nie miał nawet więc nawet roku, a samochód był wystawiony już za 125 000 zł. Jako nowy SUV kosztował niecałe 12 miesięcy temu 165 000 zł, więc spadek wartości jest bardzo duży. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News