Chińska Skoda Superb za 62 tys. zł natychmiastowym hitem w Europie. Przy tej cenie ciężko się dziwić

Chińscy producenci wymyślają coraz to bardziej atrakcyjne samochody w coraz lepszych cenach. I choć jeszcze do niedawna można było się z nich śmiać, nie można przymykać oczu na otaczającą nas rzeczywistość. Wkrótce tacy producenci jak Skoda będą mieli trudny orzech do zgryzienia. Ten sedan natychmiast stał się hitem w Europie, zwiększając sprzedaż całej marki o 450% rok do roku. 

chery-arrizo-skoda-superb
Podaj dalej

Chińska Skoda Superb staje się hitem

chery-arrizo-skoda-superb
fot. Chery

Nie tak dawno temu chiński producent Chery rozpoczął w Europie sprzedawać sedana, którego odpowiednikiem w Europie może być Skoda Octavia. Model jest ugruntowany na ich rodzimym rynku, a pod względem sprzedaży wielokrotnie przewyższa Octavię w Chinach. Producent nie spieszył się jednak ze sprzedażą za granicą, obawiając się ograniczonego zainteresowania bardziej konserwatywnej klienteli.

Kiedy jednak antyrosyjskie sankcje uniemożliwiły Škodzie m.in. sprzedaż swoich samochodów w Rosji, Chińczycy dostrzegli szansę i zmierzają do Europy – a w przyszłości nie tylko do Rosji – ze swoimi innymi modelami. Chińska marka potwierdziła, że zawita do Europy z kilkoma innymi modelami. Jednym z nich jest Arrizo 8, który konkuruje z Superbem. 

chery-arrizo-skoda-superb
fot. Chery

To naprawdę duży samochód o długości 4780 mm, szerokości 1843 mm, wysokości 1469 mm i rozstawie osi 2790 mm. Jest to zatem naprawdę bezpośredni konkurent Skody Superb, różniący się tylko nieznacznie wymiarami, jest jednak jedna różnica. Skoda Superb to sedan w stylu liftback, Arrizo 8 to klasyczny sedan. Nie jest więc aż tak praktyczny i nie oferuje takiego dostępu do bagażnika. Poza tym wygląda naprawdę dobrze zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. 

Dobre silniki i mnóstwo wyposażenia

chery-arrizo-skoda-superb
fot. Chery

Pod względem technicznym samochód jest oferowany w Chinach z kilkoma silnikami, ale w Europie jest na razie tylko jedna jednostka o mocy 186 KM i 290 Nm. Ma do tego napęd na przód, 7-biegową skrzynię. Nie brzmi to źle – a mają pojawić się także słabsze (156 KM) i mocniejsze (254 KM) jednostki. Siedmiobiegowa, dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów i napęd na przednie koła zawsze będą standardem.

chery-arrizo-skoda-superb
fot. Chery

We wnętrzu znajdziemy dwa wyświetlacze o przekątnej 12,3 cala, drewniane dekoracje czy skórzaną tapicerkę. Obecna podstawa (klima, bezkluczykowy dostęp, panoramiczny dach, czy Wi-FI) kosztuje w Chinach zaledwie 62 000 złotych. A nawet ze wszystkim, co możemy dobrać, cena nie przekroczy 85 000 złotych. To ceny jak z bajki, gdzie dziś Skoda Superb zaczyna się od prawie 180 000 złotych. I nie ma ani lepszego silnika, ani wyposażenia. 

chery-arrizo-skoda-superb
fot. Chery

Przeczytaj również