Google Maps usuwa z dróg 250 tysięcy samochodów rocznie. A będzie jeszcze więcej

Google Maps pomaga kierowcom zredukować emisję CO2 aż o 1,2 miliona ton. To wspaniały wynik, który należałoby teraz pokazać Komisji Europejskiej z delikatną sugestią, że są tysiące sposobów na zredukowanie emisji, nie jeden, jak samochody elektryczne. Według szacunków Google, wybierając najbardziej wydajną trasę, kierowcy zaoszczędzili ekwiwalent rocznej emisji CO2 250 000 pojazdów z silnikiem spalinowym. 

google-maps-problem-rozwiazany-scaled-1-jpg
Podaj dalej

Google Maps oszczędza CO2

nawigacja mapy telefon aplikacja google maps yanosik mandat
fot. pixabay

Pod koniec 2021 roku Google Maps wprowadziło nową funkcję do swojej aplikacji. Pozwala ona na znalezienie nie tylko najszybszej, ale także najbardziej przyjaznej dla środowiska trasy dojazdu. Szacuje się, że od tego czasu pomogło to kierowcom zaoszczędzić około 1,2 miliona ton emisji CO2. 

Google szacuje ponadto, że jest to równoznaczne z usunięciem z dróg około 250 000 pojazdów spalinowych na rok. Dzięki kierowcom, którzy wybrali najbardziej ekologiczną, a nie najszybszą trasę. 

Chociaż narzędzie do wyznaczania tras ekologicznych zostało uruchomione w Stanach Zjednoczonych, jest teraz dostępne również w Kanadzie, Egipcie i 40 krajach europejskich. Google powiedział, że korzysta z uczenia maszynowego, aby znaleźć trasy, które zużywają najmniej paliwa.

Zaznacz, jakie masz paliwo

internet odliczenie dla domu i samochodu
fot. pixabay

Ponadto, jeśli kierowcy zdecydują się wprowadzić rodzaj paliwa, którym napędzany jest ich pojazd (benzyna, olej napędowy, hybrydowy lub elektryczny), algorytmy mogą być jeszcze bardziej optymalne. Firma technologiczna twierdzi, że przy dokonywaniu tych obliczeń bierze pod uwagę takie rzeczy, jak silniki wysokoprężne, które są bardziej wydajne przy prędkościach autostradowych, oraz hybrydy, które dobrze sprawdzają się podczas jazdy z niską prędkością.

Oprócz zapewniania bardziej ekologicznych tras dla kierowców, Google Maps ma również szereg funkcji specyficznych dla pojazdów elektrycznych i PHEV. Obejmują one informacje o stacjach ładowania, takie jak lokalizacja, typy portów, dostępność portów i prędkość ładowania. Pracuje również nad tym, aby Mapy Google działały lepiej z transportem publicznym, aby całkowicie uniknąć korzystania z samochodu.

Przeczytaj również