Ta 27-letnia "eksportowa" Skoda wygląda dalej jak nowa! Dziś zostało takich tylko 8 - cena jest śmieszna [ZDJĘCIA]

Wyjątkowo dobrze zachowana Skoda z 1994 roku jest dostępna na sprzedaż. „Eksportowa” Favoritka z kierownicą po prawej stronie to model, których dziś na drogach pozostało zaledwie osiem. Jeszcze kilka lat temu byłby to minus, ale dziś tylko dodaje smaczku i uroku (a także wartości) tej Skodzie. 

Ta 27-letnia „eksportowa” Skoda wygląda dalej jak nowa! Dziś zostało takich tylko 8 – cena jest śmieszna [ZDJĘCIA]
Podaj dalej

Ta Skoda to prawdziwa perełka

skoda-favorit-anglik

Skoda Favorit to dziś rzadki widok na drogach, żeby nie powiedzieć, że nie ma ich w ogóle. Ten konkretny egzemplarz ma mikroskopijny przebieg, a właściciel bardzo o niego dbał. Dzięki temu samochód wygląda na prawie nietknięty. 

W tym roku Skoda Favorit obchodzi swoje 34 urodziny. Historia tego modelu jest bardzo ciekawa, a wielu uważa, że samochód zmotoryzował porewolucyjna Czechosłowację, a potem Czechy. Z dzisiejszej perspektywy może być nawet jeszcze ważniejsza – pomogła przecież przywrócić Czechy na motoryzacyjną mapę świata. 

skoda-favorit-anglik

To właśnie Skoda Favorit i jego stosunkowo nowoczesny na tamte czasy design wzbudził zainteresowanie Volkswagena czeskim producentem. Bez przejęcia firmy fabryka w Mladej Boleslalaw prędzej czy później zostałaby zwykłą fabryką, montującą zagraniczne samochody. Portal Autocar nazwał Favorita najważniejszym samochodem w historii marki. 

Volkswagen przeprowadził mały lifting

Pod koniec produkcji Skoda Favorit otrzymała jeszcze delikatny lifting pod batutą VW. Stracił prymitywne, tanio wyglądające brązowe wnętrze, czy dziwne projekty górnej części osłony chłodnicy. Rezultatem oczywiście nie był doskonały samochód światowej klasy. Ale był to samochód lepszy niż przed liftem. 

skoda-favorit-anglik

Dziś jednak patrzymy na takie samochody nieco inaczej. Wszystko, co miało miejsce w okolicach lat 90. traktować będziemy jak swoisty powrót do przeszłości. Ta Skoda trafiła do swojego pierwszego właściciela w 1994 roku, a przez te 27 lat dbał on o nią jak o oczko w głowie. W czasie swojego istnienia samochód pokonał zaledwie 29 916 mil, czyli 48 145 kilometrów. 

Cena będzie rosła

skoda-favorit-anglik

Nie jest to super mało, ale też nie jest to bardzo dużo. Samochód był przede wszystkim regularnie czyszczony i serwisowany, wygląda naprawdę prawie idealnie. Możesz przekonać się na zdjęciach – znalezienie wady kosmetycznej jest trudne. Brytyjska wersja LXiE Fairlane jeszcze 20 lat temu byłaby minusem. Ale dziś jest ich na tyle mało, że to żaden problem. A nawet plus – takich wersji dziś na drogach Wielkiej Brytanii jest tylko 8, a łącznie powstało ich… 84! 

Jeśli jesteś zainteresowany, samochód jest dostępny na sprzedaż w West Yorkshire za 4500 funtów, czyli około 24 tys. złotych. Nie jest to mało, ale mówimy przecież o kawałku historii jednego z największych producentów w Europie. Poza tym, taka Skoda już nie będzie tracić na wartości – może tylko zyskać, jeśli dobrze o nią zadbamy. 

Skoda Favorit 1.3 1994 – link do aukcji

skoda-favorit-anglik

Przeczytaj również