Subaru WRX z 5-litrowym silnikiem V12 o mocy 1000 KM! A znaczek? Nie jest tam przez przypadek [ZDJĘCIA]

Subaru WRX z 5-litrowym silnikiem V12 o mocy 1000 KM! A znaczek? Nie jest tam przez przypadek [ZDJĘCIA]

subaru-wrx-silnik-v12

Podaj dalej

Czy kiedykolwiek przyszłoby wam do głowy wsadzenie silnika V12 do małej komory silnika Subaru WRX? Ten facet marzył o tym od dłuższego czasu i ostatecznie urzeczywistnił szaloną misję wymiany silnika. Co ciekawe, silnik V12 pochodzi ze źródła, którego nigdy byście się nie spodziewali. 

Subaru – Toyota – najlepsza kooperacja

subaru-wrx-silnik-v12

W tym przypadku pojazdem dawcy jest… Toyota Century. Jak wiecie, okazała limuzyna miała kiedyś silnik V12, który został zaprojektowany i zbudowany przez Toyotę do tego samochodu. Teraz możemy znaleźć go w szarym Subaru WRX. Jeśli to nie jest najwspanialsza współpraca Subaru-Toyota, nie wiemy, co nią jest. 

Silnik to 5-litrowy 1GZ-FE V12. W swojej najmocniejszej konfiguracji dostarczał 295 KM i dysponował momentem 460 Nm. Te liczby wystarczyły dla Jonathana Proulxa, który uzbroił swoje Subaru WRX w dwie turbosprężarki G30-770, nowe korbowody i nowe tłoki. Dodał również nowe wtryskiwacze Bosch i komputer MaxxECU Pro, aby uzyskać końcową moc wyjściową 1000 KM. 

Ogromną moc na koła przekazuje 7-biegowa dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów zapożyczona z BMW Serii 3. 

subaru-wrx-silnik-v12

Dinozaur V12

Prawda jest taka, że z roku na rok silniki V12 są coraz większą rzadkością. Ferrari jest liderem w utrzymaniu egzotycznej elektrowni przy życiu. Ale prawdopodobnie nie dożyjemy czasów, gdy Subaru będzie produkować silniki V12, nawet dla najszybszych samochodów. 

Ci, którzy podzielają marzenia Proulxa o prowadzeniu Subaru z silnikiem V12, mogą pójść w jego ślady, znaleźć dawcę i rozpocząć szalony projekt wymiany silnika. Ta historia pokazuje, że wszystko jest możliwe. Jedyne czego potrzebujesz, to wolna wola i odrobina wolnych środków na koncie. 

subaru-wrx-silnik-v12

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News