Skoda opracowuje rewolucyjną technologię! To będzie ogromne ułatwienie dla kierowców i pasażerów. O co chodzi?

Skoda jako pierwszy producent na świecie postanowił rozwinąć ten element samochodu. Do biura patentowego wpłynęły już pierwsze dokumenty. Chodzi o podświetlaną klamrę pasa bezpieczeństwa. 

Skoda Superb Teaser
Podaj dalej

Bezpiecznie i „gadżeciarsko”

skoda-pasy-bezpieczeństwa

Najnowsza innowacja przypomina pasażerom o zapięciu pasów. Skoda chce, aby technologia pomogła zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń w razie wypadku. 

Skoda złożyła patent na pierwszą na świecie podświetlaną klamrę pasów bezpieczeństwa. System ma przypominać pasażerom o zapięciu pasów bezpieczeństwa przy wejściu do pojazdu. Zapięcia pasów mają być wyposażone w wielokolorowe żarówki LED, wyświetlające jeden z trzech kolorów, w zależności od stanu zapięcia pasów. 

Jeśli nikt nie siedzi na fotelu, klamra zaświeci się na biało, wskazując pasażerom jej miejsce. Gdy ktoś usiądzie na siedzeniu, czujnik ciężaru zamontowany w fotelu rozpozna jego obecność, a klamra zaświeci się na czerwono. Będzie to jasne wskazanie, że pas bezpieczeństwa nie jest zapięty. 

Skoda Octavia RS

Gdy klamra zostanie prawidłowo zapięta, dioda LED zmieni kolor na zielony, wskazując pomyślne zazębienie. Następnie z powrotem zmieni kolor na biały, aby nie drażnić oczu kierowcy. 

Skoda dla rodziców

Skoda twierdzi, że system może znaleźć szczególne zastosowanie w przypadku rodziców – jasne diody LED pozwolą im z łatwością sprawdzić, czy ich dzieci mają prawidłowo zapięte pasy przed wyruszeniem w drogę. Klamry można zaprogramować za pomocą systemu multimedialnego samochodu z animowaną sekwencją powitalną, aby były bardziej widoczne w nocy.

To nie wszystkie innowacje centrum badawczego Skody. Tylko w zeszłym roku czeski producent złożył 94 indywidualne zgłoszenia patentowe. To więcej, niż jakakolwiek inna czeska firma! Inne zgłoszenia obejmują m. in. dywaniki podłogowe wykonane ze specjalnych włókien. Według Skody będą one łatwiejsze w czyszczeniu niż konwencjonalne dywaniki.

Przeczytaj również