Ranking najbardziej (nie)zawodnych samochodów. Masz tą benzynę lub Diesel? Możesz spać spokojnie!

Oprócz wyglądu, wyposażenia, czy silnika, przy wyborze nowego modelu klienci stawiają również na niezawodność. Z tego powodu istnieje wiele rankingów, które pokazują jakie wyniki osiągają poszczególne marki. Masz taką benzynę lub Diesel? Możesz spać spokojnie! 

diesel-benzyna-ranking-adac
Podaj dalej

Niezawodne silniki benzynowe i typu Diesel

2015-volkswagen-golf-diesel

Jednym z najbardziej respektowanych i oddających rzeczywistość rankingów jest ten przygotowywany co roku przez niemieckie ADAC. Został on stworzony na podstawie wezwań do pomocy drogowej w 2020 roku. Na liście znalazły się tak silniki benzynowe, jak i typu Diesel. 

Pierwsza dana, na którą należy zwrócić uwagę, to spadek liczby zgłoszeń w porównaniu do 2019 roku. Liczba ta spadła znacznie, bo aż o 400 tysięcy (3,4 mln do 3,8 mln). Najprawdopodobniej nie było to jednak spowodowane lepszą jakością samochodowych silników typu Diesel, a lockdownem związanym z pandemią. 

Bezpośrednią konsekwencją pandemii był także wzrost wezwań do rozładowanych akumulatorów. Na przestrzeni roku wzrósł on z 41,8% do 46,3%. 

Wyniki lepsze niż przed rokiem

laweta auto

W badaniu uwzględniono 109 modeli 25 różnych marek zarejestrowanych w latach 2011-2018 i sprzedanych w co najmniej 10 000 sztuk. Tabela pokazuje liczbę interwencji na 1000 samochodów przeprowadzonych w danym roku. Analiza została podzielona na segmenty badawcze: na przykład w tej samej tabeli znajdziemy modele kompaktowe, średnie, duże lub dostawczaki. 

Okazuje się, że 40 modeli miało tylko małe problemy, podczas gdy 16 z nich miało bardzo negatywne wyniki. Z drugiej strony, około połowa analizowanych samochodów ma „przeciętną” niezawodność. 

Wśród pozytywnych wyników ADAC odnotowuje wyniki różnych modeli Audi, BMW i Mini. Jeśli masz benzynę lub Diesel od Mercedesa (Klasa A, CLA, GLA, C, GLC i GLK), też możesz spać spokojnie. Należy jednak zauważyć, że wszystkie te marki mają usługę pomocy „wewnętrznej”. W rezultacie może nie do końca odzwierciedlać problemów stwierdzonych przez właścicieli. 

Fiat Punto ma świetne wyniki

130129_f_punto_sport_2013-03.1200

Popularny w Polsce Fiat Punto również odnotował pozytywne wyniki. Starsze egzemplarze miały podobne wyniki jak modele premium Audi A1 i MINI. 

Do najbardziej zawodnych należą Smart forfour i fourtwo. W tych modelach problemy są bardziej widoczne, zwłaszcza w samochodach rejestrowanych w latach 2015-2016. Na dole rankingu znajdują się również Hyundai i20 i Opel Meriva. W pierwszym przypadku modele z 2011 i 2012 roku napotkały 42-42 problemy na 1000 samochodów. W przypadku Opla odnotowano liczne zgłoszenia nawet w przypadku nowych samochodów z 2016-2017 roku. 

Najgorszym modelem według badań ADAC jest jednak Kia Ceed z ponad 52 problemami w samochodach z 2011 roku. Wydaje się jednak, że Kia i Hyundai w ostatnich latach zdecydowanie poprawiły swoje samochody z silnikami benzynowymi i typu Diesel, na co wskazują wyniki.

Przeczytaj również