Przyszłe Audi A8 będzie najmocniejszym w historii marki. RS6 przy tym to pikuś

Przyszłe Audi A8 będzie najmocniejszym w historii marki. RS6 przy tym to pikuś

audi-grandsphere-concept

Podaj dalej

Oferowana w sprzedaży od 2017 roku, obecna generacja Audi A8 zaczyna odczuwać ciężar lat, pomimo ewolucji jej linii pod koniec 2021 roku.

Nowe najmocniejsze Audi w całej gamie

 audi-grandsphere-concept

Na portalu Autocar pojawiły się informacje, jakoby Audi planowało wprowadzić nowe A8 w przyszłym roku. W tej chwili nie ma żadnych zdjęć szpiegowskich, więc jeśli data 2024 jest poprawna, spodziewaj się, że premiera nastąpi później w tym roku.

Brytyjski magazyn twierdzi, że będzie to najmocniejszy elektryczny model Audi, a co za tym idzie, w całym portfolio marki. U producenta ten status należy teraz do RS-Etron GT z mocą 637 koni mechanicznych dzięki dwóm silnikom elektrycznym. 

Pod względem silników spalinowych króluje RS6 Competition ze swoim 621-konnym 4-litrowym silnikiem V8 z podwójnym turbodoładowaniem. Ma przewagę pod względem momentu obrotowego, wynoszącego 820 Nm, o 20 więcej niż elektryczna limuzyna. 

audi-grandsphere-concept

Ogromna moc i moment

Jaka będzie moc zamiennika dla A8? Autocar uważa, że ​ będzie pasować do konceptu Grandsphere z 711 KM i 960 Nm. To A8 mogłoby konkurować z Mercedesem-AMG EQS 53 i zupełnie nowym BMW i7 M70. Grandsphere obiecywał przyspieszenie od 0 do 100 km/h w mniej niż cztery sekundy. 

Koncepcyjny akumulator o pojemności 120 kWh należy zachować dla modelu produkcyjnego. W przypadku swojego prototypu Audi ogłosiło zasięg 750 km i moc ładowania 270 kW, dzięki czemu można go naładować od 5 do 80% w mniej niż 25 minut. Niemiecki producent określił, że dziesięciominutowe ładowanie w stacji ładującej wystarczyłoby do uzyskania 300 km autonomii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News