2500 kilometrów na jednym baku! Diesel w tym Volkswagenie Passacie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Volkswagen Passat jest dumnym posiadaczem rekordu świata w zakresie najdłuższego dystansu pokonanego przez seryjny samochód na jednym zbiorniku paliwa. Próba została przeprowadzona przez zespół z brytyjskiej gazety Sunday Times w 2011 roku i obejmowała jazdę z Maidstone w brytyjskim hrabstwie Kent na południe Francji – i z powrotem. 

Volkswagen Passat diesel
Podaj dalej

Ten Diesel to absolutny rekordzista

Volkswagen Passat diesel

Trasa rekordowego przejazdu prowadziła głównie po francuskich autostradach, ale… przecież nie to było tu najważniejsze. Pod maską tego Passata znalazł się silnik 1.6 Common Rail TDI o mocy 105 KM. Passat BlueMotion użyty do próby bicia rekordu był standardowym modelem produkcyjnym. 

Wróćmy jednak do trasy – oprócz francuskich autostrad, znalazły się tam również drogi miejsce. Poskutkowało to średnią prędkością 72 km/h. Za kierownicą Passata podczas 3-dniowej podróży zasiadał dziennikarz Sunday Times, w towarzystwie nawigatora i ekipy wideo. Dwóch niezależnych sędziów obserwowało całą podróż. Wszystko po to by wpisać ją do Księgi Rekordów Guinessa.

KUP KALENDARZ WRC NA ROK 2021 ZA JEDYNE 40,00 ZŁ (+GRATIS!)

WRC Kalendarz 12_470x310-min

Podobnie jak Polo i Golf BlueMotion z tamtego okresu, Passat posiadał aerodynamiczne zmiany w nadwoziu. Samochód miał także obniżoną wysokość jazdy, funkcję Start/Stop, programowane ładowanie akumulatora, dłuższą przekładnię i opony o niskim oporze toczenia. 

Volkswagen TDI diesel

Niewiarygodne spalanie TDI BlueMotion

Zbiornik paliwa został napełniony przed rekordową podróżą. Zmieściło się do niego dokładnie 77,25 litrów standardowego oleju napędowego. Szybka matematyka daje nam więc spalanie na poziomie… 3,15 l/100 km! To znacznie niżej niż oficjalne wartości Passata BlueMotion, które wynoszą 4,4 l/100 km.

Ustanawiając rekord świata, Passat BlueMotion pokonał dystans odpowiadający jeździe z Londynu do Malagi bez konieczności tankowania. Albo z Nowego Jorku do Los Angeles z zaledwie jednym przystankiem na uzupełnienie Diesla. 

Nowe obostrzenia oznaczają, że wielu kierowców straci swoje prawo jazdy! Na co uważać podczas lockdownu?

Przeczytaj również