Polska na 5. miejscu w całej Unii Europejskiej! Jednak jesteśmy motoryzacyjnym gigantem? [RAPORT]

Choć sprzedaż nowych samochodów w całej Europie leci na łeb na szyję, wydaje się, że Polska wyrasta na miano motoryzacyjnego giganta. Oczywiście – i u nas liczby rejestracji nowych samochodów spadły, ale jednak… 5. miejsce w całej Unii Europejskiej? To nie żart. 

tablice rejestracyjne
Podaj dalej

Polska na 5. miejscu w UE!

Spadek liczby rejestracji nowych samochodów w całej Unii Europejskiej spowodowany jest wieloma czynnikami. Moglibyśmy tu długo wymieniać, ale wśród najważniejszych znajdziemy na pewno pandemię koronawirusa, rosnące ceny paliw, kryzys na rynku chipów… Niepewność na rynku nie sprzyja zakupom, a nawet ci, którzy zdecydują się na nowy samochód, muszą czekać na niego wieczność. Mimo to, wyniki z 2021 roku są lepsze niż w 2020. Co innego w samym październiku.

Polska na tle innych państw wypada jednak całkiem nieźle. W Unii Europejskiej w październiku 2021 roku liczba zarejestrowanych aut spadła o 30,3% w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku. Największy spadek zanotowały Litwa (54,8%), Austria (39,2%), Belgia (35,3%) i Niemcy (34,9%). 

Co ciekawe, tylko dwa państwa z Unii Europejskiej zanotowały wzrost zarejestrowanych nowych samochodów. Na Cyprze wyniósł on 5,2%, jednak mówimy tu o pomijalnie niskich liczbach. W październiku 2020 roku zarejestrowano tam 774 nowe samochody, a w 2021 roku… 814. Drugim państwem z dużo większym wzrostem była Irlandia. 

polska-5-miejsce-w-unii-europejskiej

2021 lepszy od 2020

Polska również zanotowała spadek – o 22%. Mimo to, w październiku byliśmy na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem zarejestrowanych samochodów. Więcej nowych aut pojawiło się tylko we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Tym samym wyprzedziliśmy takie państwa jak Belgia, Holandia, Portugalia, czy Szwecja. 

Jeśli zaś chodzi o cały 2021 rok – licząc od stycznia do października, jesteśmy wśród krajów, które zarejestrowały więcej aut niż przed rokiem! Wzrost w tej statystyce wyniósł 12,9%. W naszym kraju pojawiło się aż 378 534 nowych samochodów. W tej statystyce również znajdujemy się na 5. miejscu w UE. 

Przeczytaj również