Przednia szyba: pęknięcia, odpryski, uszkodzenia... Naprawiać, czy wymieniać? Nie daj się naciągnąć!

Pęknięta, czy uszkodzona przednia szyba to nie koniec świata, ale może prowadzić do dużej frustracji. To problem, który należy rozwiązać jak najszybciej – przede wszystkim po to, aby nie stracić dowodu rejestracyjnego lub nie dostać mandatu. Co więcej, w nowoczesnych samochodach pęknięta szyba może wpłynąć na działanie niektórych systemów bezpieczeństwa. A zatem – wymieniać czy naprawiać? To zależy. 

Przednia szyba: pęknięcia, odpryski, uszkodzenia… Naprawiać, czy wymieniać? Nie daj się naciągnąć!
Podaj dalej

Pęknięta szyba – kiedy wymieniać, kiedy naprawiać?

Istnieją opcje zarówno naprawy, jak i całkowitej wymiany przedniej szyby. Która opcja będzie dla ciebie odpowiednia? Jeśli szyba pękła na powierzchni mniejszej niż 15 centymetrów, zazwyczaj możemy ją naprawić – oszczędza to czas i pieniądze. 

Niektóre firmy zajmujące się naprawą szyb twierdzą, że są w stanie naprawić pęknięcia nawet większe niż 15 cm, a to całkiem sporo. Jednakże, im większe uszkodzenia, tym szansa na zadowalającą naprawę jest mniejsza. Tym bardziej warto naprawiać małe i drobne uszkodzenia, aby z czasem nie urosły – wtedy konieczna będzie już nowa szyba. A jej wymiana może być bardzo kosztowna. 

Naprawa uszczerbionej lub pękniętej przedniej szyby odbywa się przez nałożenie żywicy pod próżnią na uszkodzony obszar. Utwardzenie materiału odbywa się za pomocą światła ultrafioletowego, a następnie polerowanie szkła. W rezultacie mamy naprawę, która jest prawie niewidoczna gołym okiem i chroni integralność przedniej szyby. Jest też szybka – szyba będzie wyglądała jak nowa już po 30 minutach pracy. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Gdy uszkodzenia nie da się jednak naprawić – mamy duże pęknięcie, lub znajdujące się tuż przed kamerą lub czujnikiem, jedynym sposobem jest wymiana. Koniecznie wybierzcie firmę, która korzysta z wykwalifikowanych pracowników i materiałów najwyższej jakości. Najlepsze firmy oferują nawet dożywotnie gwarancje na swoje usługi. 

Jeśli masz nowszy pojazd z kamerą podłączoną do przedniej szyby, ta kamera będzie miała wpływ na wymianę przedniej szyby. Producenci pojazdów wymagają ponownej kalibracji zaawansowanych systemów bezpieczeństwa po wymianie, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Pamiętajcie o tym, wybierając odpowiedni warsztat. 

Przeczytaj również