Kolejny duży producent żegna silniki spalinowe. Na dobranoc pojawi się 150 egzemplarzy

Niestety, ale czy tego chcemy czy nie, silniki spalinowe powoli odchodzą do lamusa. I choć przepisy Unii Europejskiej nie są jeszcze ostateczne, wielu producentów już żegna swoje modele z benzyną czy Dieslem. Dziś dołącza do nich Jaguar, który żegna model F-Type specjalną edycją. 

jaguar-zegna-silniki-spalinowe
Podaj dalej

Jaguar żegna silniki spalinowe

jaguar-zegna-silniki-spalinowe
fot. Jaguar

Jaguar F-Type ZP Edition 2024 to najnowszy sportowy samochód marki z silnikiem spalinowym. Na rynku pojawi się w wersjach coupé i cabrio, ale będzie bardzo ciężko spotkać go na ulicach. Wszystko dlatego, że producent wypuści tylko 150 pożegnalnych egzemplarzy. 

Brytyjska marka od tego momentu skupi się wyłącznie na produkcji samochodów elektrycznych. Ale zanim to się stanie, przyjrzyjmy się jej ostatniemu modelowi z silnikiem spalinowym. F-Type 2024 powstanie w dwóch wersjach nadwozia i tylko dwóch wersjach kolorystycznych. Jeden z nich nazywa się Oulton Blue Gloss, drugi to Crystal Grey Gloss.

Obie wersje mają okrągłą „naklejkę” na drzwiach i obramowania przedniego grilla w porcelanowo-białym kolorze. Ponadto, finalna edycja F-Type’a będzie sprzedawana tylko z szeregiem błyszczących czarnych elementów na zewnątrz. Chodzi tu m. in. o lusterka boczne i zaciski hamulcowe. Samochód otrzyma także ekskluzywne logo na błotnikach. 

Powstanie tylko 150 egzemplarzy

jaguar-zegna-silniki-spalinowe
fot. Jaguar

Jaguar zaprojektował też 20-calowe kute felgi aluminiowe Black Diamond Turned. Są one limitowane dla tej edycji modelu. Aby dodać ekskluzywności, każdy model otrzyma specjalną plakietkę w kabinie na której znajdzie się napis „Jeden ze 150” SV Bespoke.

Pod maską każdego finalnego Z-Type znajdzie się ten sam układ napędowy, co w „bazowym” F-Type R P575. Oznacza to, że właściciele będą mieli do dyspozycji 5-litrowy doładowany silnik V8 o mocy 575 KM i momencie obrotowym w wysokości 700 Nm. Silnik współpracuje z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Ta przekazuje moc na wszystkie cztery koła. Auto w wersji coupé czy cabrio od 0 do 100 km/h rozpędzi się w zaledwie 3,5 sekundy. Maksymalna moc została ograniczona elektronicznie do 300 km/h. 

Dyrektor zarządzający Jaguar, Rawdon Glover: – Rozpoczynamy najbardziej odważną transformację w naszej historii. Wszystko po to, by od 2025 roku stać się nowoczesną, luksusową w pełni elektryczną marką. Jest to niepowtarzalne święto pochodzenia sportowych samochodów spalinowych Jaguara. F-Type urzeka kierowców samochodów sportowych od ponad dekady. Podobnie jak model E pięć dekad wcześniej. Edycja ZP to ostateczny hołd dla tej linii. Dołącza do znakomitej listy edycji kolekcjonerskich modeli inspirowanych naszym dziedzictwem.

jaguar-zegna-silniki-spalinowe
fot. Jaguar

Przeczytaj również