Od 20 października nowy mandat 1500 zł dla kierujących na przejściach. Polacy muszą mieć się na baczności

20 października wchodzą w życie nowe przepisy potwierdzone przez rozporządzenie szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oznaczają one ni mniej ni więcej, że kierujący poruszający się na pasach będą narażeni na wysoki mandat 200 złotych. Do tej pory uprawnienia do wystawiania takiej grzywny miała tylko policja, jednak od dziś zajmie się tym także straż miejska. 

nowe-ograniczenia-mandat
Podaj dalej

Nowy mandat od 20 października

mandat zima
fot. freepik.com – welcomia

Jeszcze nie tak dawno temu straż miejska miała dużo większe uprawnienia. Ta formacja mogła wystawiać mandat także kierowcom, mogła rozstawiać mobilne fotoradary. Gdy zdążyliśmy się już od tego odzwyczaić, straż miejska dostała nowe uprawnienia. Dziś wchodzi w życie najnowsze rozporządzenie MSWiA. W jego myśl straż miejska będzie mogła znów wystawiać mandaty kierującym. 

Kierujący samochodami osobowymi czy ciężarowymi mogą jednak w tej chwili odetchnąć. W nowym rozporządzeniu wyraźnie mowa jest bowiem o kierujących pojazdami niemechanicznymi. Nowe przepisy (i mandat) uderzą zatem głównie w kierujących rowerami i elektrycznymi hulajnogami. 

Kierownik referatu Straży Miejskiej w Chorzowie, Henryk Rusnak, dla PAP: „Rowerzysta, który będzie jechał wzdłuż po chodniku lub przejedzie przez przejście dla pieszych, które nie jest połączone z przejazdem dla rowerów, to w takim przypadku funkcjonariusz Straży Miejskiej będzie mógł podjąć czynności w stosunku do kierującego rowerem. Będzie to w zależności od sytuacji jaka będzie na miejscu. Czy podczas przejazdu na przejściu dla pieszych znajdowały się osoby piesze, czy nie. Na miejsc strażnik będzie musiał wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Może zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ale również może wystawić mandat karny. Lub w drastycznych sprawach skierować sprawę do sądu”.

Karta rowerowa i jazda bez uprawnień

nowe-ograniczenia-mandat
fot. policja

Mandat przez straż miejską może zostać wystawiony wszystkim osobom, które ukończyły 17 lat. W przypadku niepełnoletniej osoby musi ona posiadać przy sobie ważną kartę rowerową. Za jej brak również możemy otrzymać od straży miejskiej mandat (1500 zł). Natomiast osoby młodsze niż 17 lat w drastycznych sytuacjach trafią do sądu rodzinnego. Osoby, które ukończyły 18 rok życia nie muszą mieć karty rowerowej. W ich przypadku wystarczy dowód osobisty. Za jakie wykroczenia jeszcze możemy dostać wysoki mandat od straży miejskiej?

Rozporządzenie MSWiA daje strażnikom miejskim możliwość ukarania za kilka przewinień. Za wszystkie jednak kodeks przewiduje maksymalną wysokość mandatu 1500 złotych. Chodzi m. in. o nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Za te wszystkie wystąpienia kierujący hulajnogą czy rowerem będą mogli otrzymać teraz wysoki mandat, podobnie jak kierowcy samochodów osobowych. 

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa pieszym. To należy pochwalić – pytanie jednak, czy są one rzeczywiście potrzebne? Jak wskazuje Henryk Rusnak ze Straży Miejskiej w Chorzowie, nie otrzymują oni dużej liczby zgłoszeń w związku z łamaniem praw drogowych na rowerach czy hulajnogach. Jedno jest jednak pewne – straż miejska otrzymała w swoim arsenale nowe uprawnienia, a kierujący rowerami czy hulajnogami będą musieli być dużo bardziej ostrożni na przejściach dla pieszych. A wszyscy niepełnoletni będą musieli wyrobić swoje karty rowerowe!

Przeczytaj również