UWAGA! Nowy rodzaj Diesla i benzyny na stacjach już od 2021 roku. Nie wszystkie samochody są do niego przystosowane!

UWAGA! Nowy rodzaj Diesla i benzyny na stacjach już od 2021 roku. Nie wszystkie samochody są do niego przystosowane!

dystrybutor paliwo silnik diesel

Podaj dalej

Uwaga kierowcy! Na stacjach benzynowych zgodnie z nowym rozporządzeniem pojawi się całkowicie nowy rodzaj paliw. Niektóre silniki benzynowe i typu Diesel nie są jednak do nich przystosowane. A o co tak naprawdę chodzi? Cóż… Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ekologię. 

Diesel i benzyna podrożeją

benzyna

Szwecja wprowadza nowe przepisy i od Nowego Roku na stacjach benzynowych pojawią się paliwa E10. Oznacza to, że zarówno Diesel jak i benzyna będą droższe. Co więcej, nie wszystkie samochody są przystosowane do korzystania z tego typu paliwa. 

Cena benzyny może wzrosnąć nawet o 1,6 zł za litr do 2030 roku, pomijając wyższe podatki. Diesel z kolei będzie droższy aż o 3 zł. Nowe przepisy dotyczące biopaliw dotkną więc wszystkich kierowców jeżdżących po szwedzkich drogach. 

Firmy paliwowe zostały już poinformowane o wprowadzeniu nowych przepisów. Tuż przed świętami pojawiło się z kolei rozporządzanie rządu w sprawie tego, jak powinna wyglądać nowa ustawa o obowiązku zmiany paliw. Wprowadzenie nowej ustawy ustalono na 1 sierpnia 2020 roku. 

benzyna diesel paliwo

Paliwo E10 nie dla wszystkich samochodów

Nowe prawo będzie miało ogromny wpływ na szwedzkich kierowców i przedsiębiorców. W najbliższych latach należy się spodziewać w tym regionie poważnych zmian i zwiększonych kosztów. 

Nowa benzyna E10 to złe wieści także z innego powodu. Niektóre samochody nie są przystosowane do korzystania z tego typu paliwa – według szacunków jest to około 10% samochodów. 

Premier rządu jest jednak spokojny: – Oceniamy, że jest wystarczająco dużo czasu dla odpowiednich osób, aby przygotować się do zmiany paliwa i wprowadzenia E10 na rynek. 

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE

Dokładny wzrost paliw jest trudny do przewidzenia, ale rocznie wyniesie on około 30 groszy, aż wywinduje do poziomu o którym pisaliśmy na początku artykułu. Ponadto, na paliwie E10 samochód benzynowy będzie więcej palił – wszystko przez mieszaninę etanolu. Ma on niższą wartość energetyczną niż benzyna. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News