Nowe najszybsze kombi na świecie już w sprzedaży. Od 0 do 100 km/h w 2,1 sekundy

W Unii Europejskiej pojawiło się zupełnie nowe, najszybsze na świecie kombi. Samochód będący w stanie pomieścić ponad 2000 litrów ładunku do 100 km/h rozpędza się w zaledwie 2,1 sekundy. Dogonić i wyprzedzić – to motto chińskich producentów, którzy absolutnie nie myślą o tym, żeby zwalniać. Mimo to, samochód chyba nie będzie cieszył się ogromną popularnością na Starym Kontynencie. 

najszybsze-kombi-na-swiecie-zeekr-001-fr
Podaj dalej

Nowe najszybsze kombi na świecie

najszybsze-kombi-na-swiecie-zeekr-001-fr

Zapoznanie się z ofertą niektórych chińskich producentów samochodów powoli wymaga doktoratu z nauk rakietowych. Doskonałym przykładem jest marka Zeekr, która powstała zaledwie dwa lata temu. W 2021 roku pojawił się pierwszy model produkcyjny, stylowe elektryczne kombi 001. Marka należy do giganta o nazwie Geely, który chce trafić do młodszej klienteli. 

Zeekr 001 ma wsparcie jednej z największych chińskich firm i właściciela takich marek jak Volvo czy Lotus. Jest zbudowany na platformie SEA1, którą znajdziemy także w Polestarze. Ale w przypadku wszystkich tych samochodów mamy do czynienia z SUV-ami czy sedanami. Zeekr jest jedynym producentem, który łączy te technologię z praktycznością kombi. Przy długości 4970 milimetrów i rozstawie osi 3005 mm samochód pomieści bagaż o pojemności do 2144 litrów.

najszybsze-kombi-na-swiecie-zeekr-001-fr

Do tej pory stylowe kombi było dostępne z dwoma silnikami elektrycznymi obracającymi obie osie o mocy 544 KM i momencie obrotowym 700 Nm. To niezwykłe liczby, ale ile kombi z ponad 500 końmi można dziś znaleźć w sprzedaży? Samochód o takim potencjale może osiągnąć 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy. Zasięg miał wynosić 700 kilometrów, ale w tym roku podniesiono go aż do 1000 km. W tym momencie klienci muszą jednak sięgnąć po nowe akumulatory CATL Qilin o pojemności 140 kWh i zamknąć oczy na rzeczywistość. Na razie jednak mogło to zrobić tylko tysiąc osób, Chińczycy najwyraźniej boją się o ich długotrwałe bezpieczne działanie.

najszybsze-kombi-na-swiecie-zeekr-001-fr

Liczba egzemplarzy mocno ograniczona

Potwierdza to także aktualna nowość czyli kombi 001 FR. Chińczycy wracają do pojemności 100 kWh, co jednak nie idzie w parze z osiągami samochodu. Ta wersja ma aż cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 1265 KM. Sprint do 100 km/h zajmie zaledwie 2,07 sekundy. Prędkość maksymalna – 280 km/h. Jak na elektryka – niesamowite. Pytanie tylko, jak długo będziesz mógł cieszyć się takimi osiągami. 100 kWh dostępnej energii to śmieszna wartość jak na tak mocny samochód. 

Od dziś kombi można zamówić także w Unii Europejskiej, a konkretnie w Niemczech. Ceny zaczynają się od 59 990 euro. Za tę kwotę dostaniemy jednak tylko wariant z jednym silnikiem elektrycznym o mocy 272 KM. Najważniejsza atrakcja oferty, czyli nowo zaprezentowany wariant 001 FR, z pewnością będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych. Być może dlatego też produkcja ograniczona jest do 99 egzemplarzy miesięcznie.

najszybsze-kombi-na-swiecie-zeekr-001-fr

Przeczytaj również