Diesel wyżre ci mózg! Niepokojące badania naukowców wskazują ryzyko wystąpienia groźnych chorób

Ekspozycja na spaliny z oleju napędowego może zwiększać ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Wyniki nowych badań ujawniły, że Diesel może wywołać chorobę Parkinsona. 

Diesel wyżre ci mózg! Niepokojące badania naukowców wskazują ryzyko wystąpienia groźnych chorób
Podaj dalej

Wpływ Diesla na zanieczyszczenia powietrza został przebadany już wielokrotnie. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California w Los Angeles ujawniło jednak, że emisje mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. 

Badanie wykazało, że regularna ekspozycja na spaliny z silnika Diesla zwiększa poziom białka alfa-synukleiny w mózgu, co jest najczęściej związane z chorobą Parkinsona. 

– Naprawdę ważne jest, aby móc wykazać, czy zanieczyszczenie powietrza rzeczywiście wynika z silników Diesla, czy też jest czymś innym w środowisku miejskim – powiedział badacz dr Jeff Bronstein. 

Ograniczanie ekspozycji na silnik Diesla

Naukowcy przeprowadzili badania na rybie Danio Pręgowany, ponieważ ich mózgi reagują podobnie do mózgów ludzi. Zespół mógł śledzić ich aktywność mózgową bez szkody dla nich. Najpierw zbadali aktywność mózgu ryb, aby upewnić się, że wszystkie funkcje wykonywane są prawidłowo. Następnie zaczęli wystawiać je na działanie spalin z silników Diesla. 

Naukowcy dowiedzieli się, że substancje chemiczne znajdujące się w spalinach z Diesla zakłócają kluczową aktywność mózgu zwaną autofagią. Proces ten polega na czyszczeniu białek mózgu, co pozwala na rozkład starszych białek, pozostawiając jednocześnie miejsce dla nowszych, zdrowszych białek. 

Jednym z kluczowych objawów Parkinsona jest niezdolność mózgu do prawidłowego zakończenia tego procesu, tworząc nagromadzenie białek. 

Diesel wyżre Ci mózg

Narażenie na spaliny z oleju napędowego zakłócało zdolność ryb do przejścia przez autofagię. Pozostawiło wiele z nich z dużą ilością starych lub uszkodzonych białek. Gdy starsze białka gromadzą się w mózgu, zaczynają oddziaływać na neurony, co może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. 

Naukowcy nie mogli przeprowadzić dokładnego eksperymentu na ludziach. Jednakże, byli w stanie przetestować wpływ spalin z silników Diesla na komórki ludzkie. Zauważyli podobne wyniki jak u danio pręgowanego. Ekspozycja na chemikalia w spalinach utrudniała regenerację nowych białek. 

Ogólnie rzecz biorąc, ten raport pokazuje wiarygodny mechanizm, dlaczego zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko choroby Parkinsona – powiedział dr Bronstein.

Przeczytaj również