(Nie)używana Skoda Octavia 1.9 TDI od niemieckiego emeryta. Ma zerowy przebieg i śmieszną cenę

Na sprzedaż pojawiła się nieużywana Skoda Octavia z silnikiem 1.9 TDI. Coś takiego to dziś absolutna rzadkość. Choć czasami zdarzają się egzemplarze pierwszej generacji Octavii z niewielkim przebiegiem, zazwyczaj jest to silnik benzynowy. A z legendarnym już silnikiem wysokoprężnym samochód ten przeżyje jeszcze niejedną nową hybrydę. 

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
Podaj dalej

Taka Skoda to prawdziwy biały kruk

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
fot. mobile.de

Skoda Octavia jest zdecydowanie najważniejszym samochodem w całej współczesnej historii motoryzacji naszych południowych sąsiadów. Czesi za jej pomocą zerwali z komunistyczną historią firmy, która podniosła poziom techniczny samochodów daleko poza ówczesne standardy. Zadaniem Octavii było nadrobienie straconego czasu i przywrócenie Skody na europejską mapę motoryzacyjną. 

Mimo początkowych trudności, Skoda przygotowała samochód z zupełnie innej planety niż dotychczasowa Felicia. Późniejsze dostrajanie zidentyfikowanych niedociągnięć stopniowo sprawiło, że Octavia stała się bardzo popularnym produktem. 

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
fot. mobile.de

Dziś Skoda sprzedaje już Octavię czwartej generacji i po wielu udanych latach przyszedł czas na te trochę cudze. Z pewnością jednak ma na koncie jeden sukces – patrząc na cennik Skoda musi być bardzo pewna siebie. Ceny samochodów poszybowały do góry i choć otrzymujemy finalnie świetny produkt, dla wielu stał się on po prostu zbyt drogi. 

Egzemplarz, który dziś sprawdzamy, powstał w 1998 roku. W tamtych czasach sprzedawany był za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co ciekawe, w tym roku znalazł zaledwie 61 tys. nabywców w całej Europie. 

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
fot. mobile.de

Golas ale ze świetnym silnikiem

Kupienie takiego samochodu na rynku używanym nie jest dziś czymś łatwym. A wersji sprzed liftu, w takim stanie, nie widzieliśmy dawno temu. Z jednej strony mamy tu silnik 1.9 TDI o mocy 90 KM i minimalnym wyposażeniu. We wnętrzu nie ma nawet klimy… Ale fakt, że pod maską pracuje silnik Diesla sprawia, że samochód jest kompletną rzadkością. 

Skoda przez 25 lat przejechała zaledwie 44 882 km w rękach jednego właściciela, niemieckiego emeryta. I to widać – choć samochód nie będzie pachniał nowością, wygląda naprawdę dobrze. Mamy więc praktycznie nowe auto, które wygląda dobrze bez żadnego przedsprzedażowego szlifowania. Samochód właśnie przeszedł serwis i badanie techniczne. 

e

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
fot. mobile.de

Biorąc pod uwagę, że silniki te bez problemu przejeżdżają po 700 000 kilometrów, jest to samochód z dobrymi perspektywami. Ponadto, cena 3990 euro (17 000 zł) jest naprawdę atrakcyjna. Samochód z pewnością bez problemu znajdzie swojego kupca. To legenda w swoim rodzaju, która praktycznie ma przed sobą całe „produktywne” życie.

skoda-octavia-19-tdi-uzywane
fot. mobile.de

Przeczytaj również