Niemcy wskazali najbardziej niezawodnego SUV-a na świecie. Możesz go kupić już za 45 tys. złotych! [ZDJĘCIA]

Niemcy wskazali najbardziej niezawodnego SUV-a na świecie. Możesz go kupić już za 45 tys. złotych! [ZDJĘCIA]

najbardziej-niezawodny-suv-raport-tuv

Podaj dalej

Niemieckie testy długodystansowe, raporty niezawodności i kontrole podczas badań technicznych są jednymi z najdokładniejszych na świecie. Dlatego jeśli nasi zachodni sąsiedzi wskazują na jakiś samochód, my z uwagą czytamy i przyjmujemy do wiadomości. Dziś koledzy z Auto Bild zaprezentowali najbardziej niezawodny samochód w nadwoziu typu SUV. Możesz go kupić już za około 45 000 zł! 

Najbardziej niezawodny SUV

najbardziej-niezawodny-suv-raport-tuv

Z danych niemieckich przeglądów technicznych wynika, że najbardziej niezawodny SUV nie ma wielu słabości. Nawet egzemplarze z dużym przebiegiem powinny być bezproblemowe, ale jak to zwykle bywa, zawsze można trafić na czarną owcę. Używane Mercedesy GLK i GLC nie są tutaj wyjątkiem. 

Mercedes-Benz GLC króluje w niemieckiem Raporcie TUV i to nie tylko w kategorii SUV, ale i ogólnie. Ale tylko wśród aut 2- i 3-letnich. Im jest starszy, tym wypada nieco gorzej. Wśród aut 4- i 5-letnich  znajduje się na 10. miejscu, a wśród sześcio- i siedmiolatków spada już na miejsce numer 24. Mercedes z oznaczeniem GLK wśród ośmio- i dziewięciolatków znajdzie się na 22. miejscu. To wciąż bardzo dobry wynik, ale nie jest to miejsce pierwsze. 

najbardziej-niezawodny-suv-raport-tuv

SUV osiąga jednak ekstremalnie wysoką średnią ocenę. Na pierwszy rzut oka nie ma więc powodów do niepokoju, ale jak to mówią, jeśli chcesz spać spokojnie, najlepiej sprawdź wszystko sam. Mercedes może mieć bowiem problemy z podwoziem. Wady są trzykrotnie częstsze w przypadku egzemplarzy 5-letnich i starszych niż w średniej dla całej branży. To właśnie dlatego samochód z wiekiem spada z podium. 

Mercedes GLK i GLC – można kupić tanio

najbardziej-niezawodny-suv-raport-tuv

Wśród innych usterek Niemcy wymieniają też możliwą awarię touchpada systemu operacyjnego, czy pękającą skórę Artico. W porównaniu z innymi samochodami to jednak pikuś, więc jeśli będziesz pewien wspomnianych elementów, nie musisz martwić się o zakup. 

Trochę większą uwagę trzeba będzie przyłożyć do modelu GLK – w końcu mamy starszy samochód, który będzie miał większy przebieg i bardziej zużyte elementy. Skontrolować w jego przypadku należy ponownie podwozie, sprężyny i amortyzatory. W przypadku samochodów z silnikiem typu Diesel warto sprawdzić okablowanie, a także czy samochód przeszedł akcję wycofywania podsuszek powietrznych. 

najbardziej-niezawodny-suv-raport-tuv

Mercedesy GLK i GLC to zatem jedne z najbardziej niezawodnych samochodów nie tylko w kategorii SUV. Ale jak w przypadku każdego używanego auta – należy bardzo dokładnie sprawdzić poszczególne elementy. GLK ze stosunkowo przyzwoitym przebiegiem i osiągami można kupić już za około 45 000 zł. Jeśli chodzi o nowszego GLC, który jest produkowany zaledwie od 2015 roku, trzeba będzie liczyć się z wydatkiem rzędu 130 000 zł. Jeśli szukasz wersji AMG z 510-konnym silnikiem, nawet 200 000 zł może nie wystarczyć. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News