Niemcy wprowadzają nowe przepisy dot. opon zimowych. Mandat wyniesie 260 złotych

W Polsce cały czas nie ma przepisów regulujących obowiązek zmiany opon na zimowe. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie już od dłuższego czasu kierowcy muszą na zimę zakładać odpowiednie opony. Od jesieni 2024 roku wejdą jednak w życie zupełnie nowe przepisy, a wiele opon zimowych nie będzie nadawać się do jazdy. 

Opony zimowe / całoroczne / Michelin CrossClimate
Podaj dalej
  • Od października 2024 roku Niemcy wprowadzają nowe przepisy dot. opon zimowych
  • Za brak odpowiedniego oznaczenia zapłacimy mandat 60 euro (240 złotych)
  • Opony zimowe będą obowiązkowe w zależności od warunków atmosferycznych

Nowe przepisy dot. opon zimowych w Niemczech 

opony zimowe letnie obowiązek wymiany opon mandat
fot. freepik

Kierowcy w Polsce dzielą się na dwie kategorie. Tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania – wymieniający opony na zimówki. Oraz tych, których zdaniem nie ma to większego znaczenia i „dadzą radę” przejechać całą zimę na oponach letnich. Nasz kodeks drogowy cały czas nie wymusza na kierowcach zmiany na zimówki. Tak więc wielu właścicieli pojazdów nie decyduje się na taki ruch. 

Ale takie przepisy obowiązują już od 2017 roku w Niemczech. Kierowcy poruszający się po drogach naszych zachodnich sąsiadów muszą zmieniać opony na zimowe. A od października 2024 roku wielu z nich będzie musiało zakupić zupełnie nowe opony. 

Zakup nowych opon to niemały wydatek, a wielu kierowców często próbuje w ten sposób oszczędzić. Odkładają zakup nowych opon na przyszły sezon, albo – jak wspomnieliśmy wyżej – ryzykują, próbując przejechać całą zimę na letnich oponach. Teraz jednak kierowcy podróżujący często do Niemiec będą musieli zakupić nowe opony na zimę. Jeśli ich obecny komplet nie ma odpowiednich oznaczeń. 

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2
fot. Michelin

Za brak odpowiednich oznaczeń zapłacimy mandat 240 złotych 

Od października 2024 roku w Niemczech będzie można używać wyłącznie opon zimowych i całorocznych z symbolem alpejskim. Piktogram alpejski przedstawia górę i płatek śniegu i oznacza gotowość opony na zimę. Opony z tym oznakowaniem przeszły ustandaryzowany test przyczepności. 

Wszystkie inne opony nie będą od października 2024 roku uznawane za opony zimowe. Oznacza to, że opony posiadające jedynie oznaczenie M+S (błoto i śnieg), bez symbolu alpejskiego, będą zabronione do użytku w sezonie zimowym 2024/2025. Choć takich opon od dawna nie ma już w sprzedaży, wielu kierowców wciąż może posiadać je na swoim wyposażeniu. 

Opony zimowe będą obowiązkowe w zależności od warunków atmosferycznych 

kierowcy autostrada
fot. freepik

Niemieckie przepisy przewidują konieczność posiadania opon zimowych na swoim samochodzie nie w zależności od kalendarza, a od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że opony zimowe należy zakładać wtedy, gdy wymagają tego warunki drogowe. W przeciwnym razie kierowcy będą ryzykować wysokim mandatem. 

Każdy, kto w sezonie zimowym 2024/2025 zostanie poddany kontroli z nieprzepisową oponą w zimowych warunkach, otrzyma mandat. Wyniesie on dokładnie 60 euro (240 złotych). Co więcej, jeśli dojdzie do wypadku lub stłuczki, a kierowca będzie korzystał z nieprzepisowych opon, firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłaty odszkodowania. 

Przeczytaj również