Niemcy chcą zbudować mieszkaniowy Zielony Most. To pierwszy taki projekt na świecie 

Most, w którym mieszkają ludzie, brzmi dosyć absurdalnie. Ale Niemcy w rzeczywistości planują wybudowanie takiego megalomańskiego obiektu w Düsseldorfie. Jest on częścią projektu przebudowy ważnego połączenia nazwanego imieniem Theodora Heusse. Cały kompleks ma być naprawdę imponujący – do wnętrza mają wjeżdżać samochody, a na powierzchni pojawi się kompleks mieszkań.

zielony-most-dusseldorf
Podaj dalej

Zielony Most wygląda imponująco

zielony-most-dusseldorf
fot. RKW

Most nie kojarzy się nam zbyt optymistycznie w połączeniu z kwestiami mieszkaniowymi. Jeśli komuś powinie się noga, mówi się, że ma szanse skończyć pod mostem. Tutaj kwestią nie jest jednak skończenie pod, a raczej na moście. Jedyny w swoim rodzaju projekt zakłada stworzenie mostu, który ma być idealnym rozwiązaniem do mieszkania. 

Projekt jest propozycją przebudowy istniejącego od 1957 roku mostu, który będzie wymagał jednak dobudowanie ponad kilometrowego fragmentu. Biuro, które przedstawiło projekt, chce tak naprawdę całkowicie rozebrać istniejącą konstrukcję i na jej miejscu postawić coś zupełnie nowego. Wszystko to brzmi pięknie, wygląda równie atrakcyjnie, pytanie jednak, czy most to naprawdę najlepsze miejsce do mieszkania?

zielony-most-dusseldorf
fot. RKW

W całym projekcie chodzi oczywiście o zrównoważony rozwój, co na pewno spodoba się Unii Europejskiej. Nie zrozumcie nas źle – nie ma nic złego w dążeniu do tego, aby nasza planeta była tak czysta, jak to tylko możliwe. A ten most, choć abstrakcyjny w swoim założeniu, może być faktycznie dobrą receptą. Z informacji zawartych w projekcie wynika, że mieszkańcy mogliby korzystać m. in. z wytworzonego własnym sumptem prądu. 

Garaż? Zapomnij

zielony-most-dusseldorf
fot. RKW

Według biura projektowego budowa powinna trwać 4 lata i kosztować około 700 milionów euro. Po obu stronach rzeki pojawiłyby się kompleksy mieszkalne z 400 luksusowymi apartamentami, hotel, czy powierzchnie biurowe i sklepy. 

NIe zabraknie też zieleni. Ujęta w planach oaza ma służyć mieszkańcom do wypoczynku, uprawiania sportu, czy… tworzenia czystszego powietrza. Mają być też ścieżki rowerowe. Mieszkania z pewnością nie będą tanie, a jednym z kilku problemów może być brak ujętych garaży i miejsc parkingowych. Z całą pewnością jednak, chętni do stworzenia bardziej zielonego Dusseldorfu nie będą myśleć o jeżdżeniu po moście samochodem. 

Przeczytaj również