Mazda pokazała najmniejszy model w historii! Pali 2,7 l/100 km i jest wyjątkowo tani - to będzie hit [ZDJĘCIA]

Najnowsza Mazda to najmniejszy samochód w historii marki. Carol – bliźniaczy do Suzuki Alto, zostanie poddany gruntownej modernizacji w roku modelowym 2022. Będzie równie praktyczny i równie tani, co do tej pory. A to dziś mało spotykane. 

Mazda pokazała najmniejszy model w historii! Pali 2,7 l/100 km i jest wyjątkowo tani – to będzie hit [ZDJĘCIA]
Podaj dalej

Mazda pokazała nowy kei car

Jeśli szukasz samochodu marki Mazda w USA, najmniejsze dostępne to sedan i hatchback Mazda3. Na całym świecie dostępna jest jeszcze Mazda2, ale nie w Ameryce Północnej. Stamtąd japoński producent wycofał ten model kilka lat temu. W pewnym sensie powrócił on w postaci Toyoty Yaris, ale został wycofany z produkcji przed rokiem modelowym 2021. 

mazda-carol-kei-car

Japońska marka ma jednak na swoim rodzimym rynku coś jeszcze mniejszego. Nazywany Mazda Carol, samochód doczeka się ogromnej aktualizacji w 2022 roku i nadal stanowi wejście producenta do kategorii „Kei”. Jeśli wygląda znajomo to dlatego, że jest to brat bliźniak Suzuki Alto. Jest on sprzedawany w Japonii i innych częściach świata. 

Odnowiona Mazda Carol mierzy dokładnie tyle samo, co Alto. Dzieli również silnik rzędowy o pojemności 653 cm3 R06A z Suzuki. Jest także łagodny hybrydowy układ napędowy R06D o pojemności 657 cm3. 

Świetne spalanie i niska cena

Co zaskakujące, istnieje wersja z napędem na wszystkie koła, ale najbardziej oszczędną konfiguracją jest 2WD MHEV, który spala… 2,7 l/100 km według cyklu WLTC. 

mazda-carol-kei-car

Współpraca między Suzuki i Mazdą w klasie Kei sięga lat 80-tych. Wtedy ta ostatnia ponownie weszła do tego segmentu. Podobny w strukturze nadwozia i stylistyce do swojego odpowiednika Suzuki, Carol zawsze różnił się od Alto wyposażeniem kabiny. 

Historia jest taka sama w roku modelowym 2022. Odkąd Suzuki zaprezentowało w grudniu 9. generację Alto, Mazda idzie w jej ślady z ósmą generacją Carola. Mazda dostępna będzie w japońskich salonach od połowy stycznia 2022 roku w cenie początkowej 35 000 zł. Wydaje się, że nie ma możliwości aby Mazda Carol pojawiła się gdziekolwiek poza Japonią, gdzie samochody typu Kei są niezwykle popularne. 

Przeczytaj również