KIEROWCO! Masz samochód wyprodukowany przed 2011 rokiem? Koniecznie uważaj na to nowe paliwo!!!

Walka o czystsze powietrze dla kierowców kojarzy się głównie z naciskiem na elektromobilność. Ale to jednak nie wszystko. Kolejne europejskie kraje wprowadzają do obiegu zupełnie nowe paliwo, które jest bardziej ekologiczne. Niestety, nie są to dobre wiadomości dla kierowców posiadających samochody wyprodukowane przed 2011 rokiem. 

vat akcyza diesel benzyna
Podaj dalej

To paliwo nie dla każdego

Nowe paliwo zawiera do 10% odnawialnego etanolu, co pomaga zmniejszyć emisje dwutlenku węgla pochodzące z pojazdów benzynowych. Pomaga to przeciwdziałać zmianom klimatycznym, ale ma też inne zalety. 

Mieszając paliwo z maksymalnie 10% roztworem odnawialnego etanolu potrzeba mniej paliw kopalnych. Wprowadzenie tej benzyny na stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii pozwoli obniżyć emisje z transportu aż o 750 000 ton rocznie. To odpowiednik usunięcia z dróg 350 000 samochodów, więc jest o co walczyć. 

Paliwo E10 jest już stosowane w niektórych europejskich krajach, w Ameryce i Australii. Teraz, pod koniec wakacji, pojawi się także w Wielkiej Brytanii. 

Jeśli się pomylisz, będzie drogo

Trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie samochody są kompatybilne z nowym paliwem bezołowiowym. Oznacza to, że wszyscy kierowcy powinni zapoznać się z nowymi zaleceniami, aby uniknąć drogiej wizyty w warsztacie. 

Według oficjalnych rządowych informacji tylko samochody wyprodukowane po 2011 roku mogą korzystać z nowej mieszanki paliwowej. Pompy do E5 i E10 będą wyraźnie oznakowane, a jeśli chodzi o paliwo typu Diesel, nie będzie żadnych zmian. 

Choć 95% silników będzie mogło korzystać z nowego paliwa, niektórzy kierowcy będą musieli nadal używać E5, które można będzie kupić jako paliwo najwyższej jakości (oktanowe 97+) na większości stacji benzynowych. 

Lista kompatybilnych samochodów – TUTAJ

Jeśli twój pojazd jest kompatybilny z benzyną E10, nie ma powodu, aby nie mieszać dwóch gatunków benzyny (E5 97+ i E10 95+). Jeśli E10 nie będzie dostępne, można mieszać je z E5. 

Możesz sprawdzić, które samochody są kompatybilne z nowym paliwem TUTAJ. Należy też pamiętać, że następujące pojazdy mogą nie być kompatybilne: pojazdy klasyczne, starsze, specyficzne modele, szczególnie te z początku 2000 roku. Ale też niektóre motorowery (szczególnie z silnikiem o pojemności 50cm3 lub mniejszej) oraz łodzie, kosiarki i piły łańcuchowe. 

Jeśli przez pomyłkę zatankujesz paliwo E10 w swoim niekompatybilnym pojeździe, nie powinno to stanowić problemu. O ile zrobisz to tylko raz – ale następnym razem upewnij się, że zatankujesz właściwą benzynę.

Przeczytaj również