Mandat nawet 10 000 zł za rażące przekroczenie prędkości? "Chcemy, aby kierowcy zdjęli nogę z gazu"

Mandat nawet 10 000 zł za rażące przekroczenie prędkości? "Chcemy, aby kierowcy zdjęli nogę z gazu"

mandat

Podaj dalej

Rośnie poparcie dla ogromnych kar finansowych za rażące przekroczenie prędkości. Mandat nawet 10 000 złotych? „Nie ma usprawiedliwienia dla przekraczania prędkości. Liczby podkreślają rażąco nadmierne prędkości kierowców, którzy całkowicie lekceważą prawo i bezpieczeństwo ludzi”. W wielu krajach Unii Europejskiej już obowiązują ogromne mandaty za rażące przekroczenie prędkości.

Ogromny mandat za rażące przekroczenie prędkości

kary ITD fotoradar mandat

Zatrważające statystyki opublikowała organizacja charytatywna Brake. Na przykładzie Wielkiej Brytanii pokazuje ona najbardziej rażące przypadki przekroczenia prędkości. Rekordziści otrzymali mandat nawet w wysokości 10 000 złotych! 

Jeden na pięciu brytyjskich kierowców przyznaje się do przekraczania prędkości powyżej 160 km/h na drogach publicznych, a niektórzy przekraczali dopuszczalny limit nawet pięciokrotnie.

Według nowych danych, mężczyźni mają trzykrotnie większe „szanse” na rażące przekroczenie prędkości, niż kobiety. 28% mężczyzn i 9% kobiet stwierdziło, że jechało z prędkością przekraczającą 160 km/h. Okazało się również, że osoby w wieku 23-24 lat przekroczyło prędkość 160 km/h. 

rząd mandat

Niechlubny rekordzista

Wśród rekordzistów czytamy o kierowcy, który na ograniczeniu do „50” został złapany jadąc 243 km/h. Przestępstwo zostało zarejestrowane przez brytyjską drogówkę. Z kolei najwyższa zarejestrowana prędkość w zeszłym roku na drogach Wielkiej Brytanii wyniosła aż 288 km/h. 

Brake, który opublikował dane w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powiedział, że popiera surowe kary dla kierowców rażąco przekraczających prędkość. Obecnie w UK kierowcy złapani na prędkości przekraczającej 160 km/h na drogach publicznych podlegają zakazowi prowadzenia pojazdów do 8 tygodni i grzywnie w wysokości do 2500 funtów (12 500 zł). 

Oshua Harris, dyrektor kampanii w Brake: – Nie ma usprawiedliwienia dla przekraczania prędkości. Liczby te podkreślają rażąco nadmierne prędkości niektórych kierowców. Całkowicie lekceważą prawo i bezpieczeństwo ludzi. Nikomu z nas nie powinno zagrażać ryzykowne zachowanie innych. Wielu kierowców omyłkowo przekracza limity, ale z naszych badań wynika, że ​​szokująco duża liczba kierowców, zwłaszcza mężczyzn, nadmiernie przekracza ograniczenia prędkości. Chcemy, aby wszyscy kierowcy pamiętali o codziennych katastrofach spowodowanych prędkością, myśleli o ofiarach, zwalniali i zmniejszali niebezpieczeństwo na drodze.

policja mandat zmiany prawo o ruchu drogowym

Włącz myślenie!

Z danych Departamentu Transportu wynika, że przekroczenie dozwolonej prędkości lub niedostosowanie prędkości do panujących warunków były przyczyną 25% śmiertelnych wypadków w 2019 roku. 

Komentując raport Brake, minister ds. Dróg, Baroness Vere, powiedziała: – Przekraczanie prędkości jest nielegalne, lekkomyślne i naraża życie ludzi na niepotrzebne ryzyko. Z tego powodu istnieją surowe kary i surowe środki egzekucyjne dla tych, którzy nie przestrzegają prawa. Ciężko pracujemy, aby zmienić nastawienie, które prowadzi do przyspieszenia, w tym poprzez naszą kampanię MYŚLENIE! skierowaną do młodych mężczyzn.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News