Mandat 600 zł za wyprzedzanie! Kierowcy tych pojazdów będą wściekli. "Tak się nie da"

Od 1 lutego w życie weszły nowe przepisy. Wyprzedzanie stojących w korkach pojazdów nie będzie już możliwe. Za taki manewr grozić będzie mandat w wysokości aż 600 złotych. Motocykliści nie przyjmą tych wiadomości z uśmiechem na ustach, ale dla kierowców samochodów osobowych powinny być ulgą. 

rząd mandat
Podaj dalej

Wyprzedzanie i mandat 600 zł

wyprzedzanie-mandat-motocykl

Wszyscy znamy ten obrazek – motocykliści i ich wyprzedzanie samochodów w korkach. Dla części bardziej wyrozumiałych kierowców osobówek to żaden problem. Inni twierdzą, że „jak wszyscy to wszyscy” i motocykliści nie powinni wymijać samochodów stojących w korku. 

Rząd Francji uznał jednak, że wymijanie stojących samochodów między pasami, czy na buspasie, jest niebezpieczne. Potwierdza to przeprowadzony przez nich eksperyment, w ramach którego na części dróg dozwolone było takie wyprzedzanie. 

Praktyka ta była tolerowana od 1 lutego 2016 roku na części francuskich dróg. Jego celem było sprawdzenie, czy da się robić to bezpiecznie. Wyniki nie są jednak zgodne z oczekiwaniami. Na podstawie danych liczbowych ofiary śmiertelne wzrosły. 

wyprzedzanie-mandat-motocykl-2

Eksperyment dał jasny sygnał

Po 5 latach eksperymentu dane wskazują, że liczba wypadków jednośladów wzrosła o 12%. Z kolei na wszystkich pozostałych francuskich drogach, gdzie wciąż obowiązywał zakaz wymijania, liczba wypadków spadła o 10%. 

W sumie, po przeanalizowaniu 4500 zgłoszonych wypadków z udziałem jednośladów, we Francji było: 1650 wypadków lekkich, 161 poważnych i 16 śmiertelnych. Te ostatnie, w których użytkownicy jednośladów nie przestrzegali przepisu o zakazie wymijania między pasami, stanowią 0,5% zabitych w tym okresie.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

„Tak się nie da”

mandat 500 zl

Od 1 lutego za takie wyprzedzanie kierowcom jednośladów będzie grozić mandat w wysokości 135 euro (600 zł). Do ich konta prawa jazdy zostaną dopisane 3 punkty karne. A jak oceniacie te przyzwyczajenia w Polsce? Czy kierowcy jednośladów stosują się do przepisów? Warto również wspomnieć, że Francja to podobnie jak Włochy kraj, w którym jednoślady są bardzo popularne. Ich użytkownicy poruszający się w miastach nie wyobrażają sobie nowego przepisu. Wskazują na to, że jazda jednośladem przestanie mieć jakikolwiek sens.

Przeczytaj również