Mandat 600 zł za wyprzedzanie! Kierowcy tych pojazdów będą wściekli. "Tak się nie da"

Mandat 600 zł za wyprzedzanie! Kierowcy tych pojazdów będą wściekli. "Tak się nie da"

Podaj dalej

Od 1 lutego w życie weszły nowe przepisy. Wyprzedzanie stojących w korkach pojazdów nie będzie już możliwe. Za taki manewr grozić będzie mandat w wysokości aż 600 złotych. Motocykliści nie przyjmą tych wiadomości z uśmiechem na ustach, ale dla kierowców samochodów osobowych powinny być ulgą. 

Wyprzedzanie i mandat 600 zł

wyprzedzanie-mandat-motocykl

Wszyscy znamy ten obrazek – motocykliści i ich wyprzedzanie samochodów w korkach. Dla części bardziej wyrozumiałych kierowców osobówek to żaden problem. Inni twierdzą, że „jak wszyscy to wszyscy” i motocykliści nie powinni wymijać samochodów stojących w korku. 

Rząd Francji uznał jednak, że wymijanie stojących samochodów między pasami, czy na buspasie, jest niebezpieczne. Potwierdza to przeprowadzony przez nich eksperyment, w ramach którego na części dróg dozwolone było takie wyprzedzanie. 

Praktyka ta była tolerowana od 1 lutego 2016 roku na części francuskich dróg. Jego celem było sprawdzenie, czy da się robić to bezpiecznie. Wyniki nie są jednak zgodne z oczekiwaniami. Na podstawie danych liczbowych ofiary śmiertelne wzrosły. 

wyprzedzanie-mandat-motocykl-2

Eksperyment dał jasny sygnał

Po 5 latach eksperymentu dane wskazują, że liczba wypadków jednośladów wzrosła o 12%. Z kolei na wszystkich pozostałych francuskich drogach, gdzie wciąż obowiązywał zakaz wymijania, liczba wypadków spadła o 10%. 

W sumie, po przeanalizowaniu 4500 zgłoszonych wypadków z udziałem jednośladów, we Francji było: 1650 wypadków lekkich, 161 poważnych i 16 śmiertelnych. Te ostatnie, w których użytkownicy jednośladów nie przestrzegali przepisu o zakazie wymijania między pasami, stanowią 0,5% zabitych w tym okresie.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

„Tak się nie da”

mandat 500 zl

Od 1 lutego za takie wyprzedzanie kierowcom jednośladów będzie grozić mandat w wysokości 135 euro (600 zł). Do ich konta prawa jazdy zostaną dopisane 3 punkty karne. A jak oceniacie te przyzwyczajenia w Polsce? Czy kierowcy jednośladów stosują się do przepisów? Warto również wspomnieć, że Francja to podobnie jak Włochy kraj, w którym jednoślady są bardzo popularne. Ich użytkownicy poruszający się w miastach nie wyobrażają sobie nowego przepisu. Wskazują na to, że jazda jednośladem przestanie mieć jakikolwiek sens.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News