Majówka 2021. ITD: Ograniczenia w ruchu dla kierowców już od dzisiaj! [LISTA+HARMONOGRAM]

Jak co roku w długi weekend majowy kierowców obowiązują ograniczenia w ruchu dla ciężarówek. Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) przypomina, w jakich terminach i kogo obowiązywać będą zakazy. 

itd czas pracy
Podaj dalej

Zmarł członek pierwszej wyprawy na Księżyc

Przepisy na majówkę

itd

ITD jak co roku informuje o zakazach i ograniczeniach w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakazy będą obowiązywać na polskich drogach od 30 kwietnia do 3 maja. 

Są jednak pewne wyjątki – należą do nich m. in. autobusy oraz ciężarówki przewożące lekarstwa, środki medyczne, artykuły szybko psujące się, środki spożywcze i żywe zwierzęta. ITD przygotowała pełną listę, w jakich godzinach obowiązuje zakaz. 

W Polsce ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą obowiązywać:

– 30 kwietnia – od godz. 18:00 do godz. 22:00, 
– 1 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00, 
– 2 maja – od godz. 18:00 do godz. 22:00, 
– 3 maja – od godz. 8:00 do godz. 22:00. 

Zakazy, o których przypomina ITD wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku. 

infografika-zakazy-maj-2021-fb-itd

ITD przypomina

Ograniczenia w ruchu nie obejmują m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, usuwaniu awarii oraz używanych: 

– do przewozu lekarstw i środków medycznych,
– dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych,
– do przewozu artykułów szybko psujących się i środków spożywczych,
– w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcyjnego lub świadczenia usług przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym,
– do przewozu żywych zwierząt,
– do przewozu przesyłek w ramach działalności pocztowej stanowiących znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej,

– przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu.

Zakazy nie obejmują również:

– pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– pojazdów wolnobieżnych używanych do prac rolnych i ciągników rolniczych.

Pełen katalog pojazdów, które nie muszą stosować się do wprowadzonych ograniczeń w ruchu, został wskazany w rozporządzeniu Ministra Transportu.

Przeczytaj również