Ludzie rzucili się na używane stare Diesle jak na ciepłe bułeczki. To najlepszy moment, ale musisz się spieszyć!

Ludzie rzucili się na używane stare Diesle jak na ciepłe bułeczki. To najlepszy moment, ale musisz się spieszyć!

Podaj dalej

Nigdy nie było lepszego momentu na zakup używanego samochodu z silnikiem typu Diesel. Pokazują to statystyki w Polsce, ale nie tylko. W całej Europie klienci sięgają po starsze, używane samochody. Skąd tak nagły wzrost ich popularności? To proste. 

hyundai-diesel-elektryk-pozar-zakaz

Stary Diesel zamiast nowego elektryka

W całej Europie ludzie coraz chętniej sięgaą po stare samochody desperacko chcąc uniknąć podróży autobusami i pociągami. Niepewne ekonomicznie czasy z kolei nie zachęcają do zakupów nowych samochodów. 

– Transport publiczny jest tutaj wspaniały, ale przy COVID i tym wszystkim, lepiej go unikać – powiedział Roberto Perez, który niedawno przeprowadził się z Argentyny do stolicy Hiszpanii, Madrytu.

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Poszukując pracy 33-letni inżynier kupił czerwonego SEAT-a Toledo z 2001 roku za jedyne 2000 euro (8,5 tys. zł) od hiszpańskiej firmy sprzedającej samochody używane. Od czasu pojawienia się pandemii koronawirusa firma OcasionPlus otworzyła już cztery nowe komisy z używanymi pojazdami – popyt jest tak duży. 

diesel-stop-zakaz-emisja

Dane prekazane agencji Reuters przez firmę badawczą IHS Markit oraz internetowy rynek AutoScout24 wykazały, że nastąpił wyraźny wzrost rejestracji starszych samochodów w całej Europie. Gwałtowny wzrost liczby wyszukań w internecie również jest widoczny.

Dlaczego więc starszy Diesel?

Gwałtowny wzrost zainteresowania używanymi samochodami nie jest dobrą wiadomością dla zmagających się z problemami sieci transportu publicznego. To także zła wiadomość dla środiwiska, ponieważ brudne stare samochody z silnikami typu Diesel są bardziej poszukiwane niż nowe, elektryczne pojazdy. 

samochód z niemiec

W dłuższej perspektywie spodziewać możemy się odejścia od transportu publicznego w kierunku „mobilności indywidualnej”. Era pandemii to bardzo trudny czas dla producentów samochodów. Ich sprzedaż w trakcie dziesięciu pierwszych miesięcy roku 2020 spadła o 27%. 

Duży popyt na samochody używane oznacza też wzrost cen tych pojazdów. Samochody 10-letnie i starsze podrożały o 25%, ponieważ kupujący, którzy wcześniej korzystali z autobusów i pociągów, szukają tanich alternatyw. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Wszystko poniżej 3000 funtów (12 tys. złotych) zostało bardzo szybko wyprzedane. Wszyscy ściągają te same pojazdy. Większość z nich decyduje się na taki krok, bo chce uniknąć transportu publicznego – powiedział jeden ze sprzedawców agencji Reuters. 

uzywane-benzyna-diesel-skoda

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News