Kradli systemy DPF i katalizatory z samochodów na potęgę. Zarabiali po 120 milionów zł na głowę - teraz wpadli!

Spora grupa kierowców posiadająca w swoich samochodach katalizatory i systemy DPF od minionej środy będzie mogła spać nieco spokojniej. Wszystko za sprawą likwidacji kolejnej grupy złodziei katalizatorów odpowiedzialnych za przekazywanie dziesiątek milionów. Grupa 21 oskarżonych zarobiła na kradzieżach gigantyczną fortunę. 

kradli-systemy-dpf-2
Podaj dalej

Kradli systemy DPF na potęgę

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata
fot. freepik

Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił w środę, że zlikwidował kolejną grupę przestępczą. Tym razem 21 oskarżonych zajmowało się kradzieżami i przekazywaniem systemów DPF. Dwa oddzielne akty oskarżenia doprowadziły do zajęcia prawie 550 milionów dolarów aktywów. W tym domów, kont bankowych, gotówki i luksusowych samochodów. Oznacza to, że średnio każdy z nich posiadał 120 milionów złotych. 

– Departament Sprawiedliwości przeprowadził dziś operację aresztowania 21 oskarżonych i wykonania 32 nakazów przeszukania w ogólnokrajowej akcji likwidowania wartej wiele milionów dolarów sieci kradzieży katalizatorów – powiedział prokurator generalny Merrick B. Garland w oświadczeniu. – Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami stanowymi i lokalnymi, aby rozbić grupy kryminalne, takie jak ta. 

Akt oskarżenia wpłynął we wschodnim dystrykcie Kalifornii i północnym Oklahomy. Sprawa w Kalifornii zostanie wszczęta przeciwko dziewięciu oskarżonym o pasek w celu transportu skradzionych systemów DPF. Ale do tego dochodzą jeszcze pranie pieniędzy i inne powiązane zarzuty. 

kradli-systemy-dpf-2
fot. freepik

Ogromne pieniądze

Trzy osoby (dwoje rodzeństwa i osoba trzecia) w Sacramento są oskarżone o zakup skradzionych katalizatorów i wysyłanie ich do New Jersey w celu przetworzenia. Departament sprawiedliwości podaje, że te trzy osoby przekazały 38 milionów dolarów ze skradzionych systemów DPF do zespołu DG Auto Parts. 

Sprawa w Oklahomie dotyczy 13 oskarżonych o 40 zarzutów zmowy w celu otrzymania skradzionych katalizatorów. Nie zabrakło też prania brudnych pieniędzy i innych zarzutów. Są oni oskarżani o działanie w podobny sposób, włącznie z przekazywaniem części za pośrednictwem tego samego warsztatu. Jeden z członków otrzymał ponad 45 milionów dolarów. Inni otrzymali płatności w wysokości od 6 do 13 milionów dolarów. 

Przeczytaj również