Kierowcy celowo dolewają benzyny do silnika typu Diesel. "To stary, sprawdzony sposób"

Dolewanie benzyny do zbiornika na Diesel zdaniem wielu kierowców jest bardzo pomocne w zimowe, minusowe temperatury. Na grupach Facebookowych pojawia się coraz więcej tego typu porad, jednak musimy napisać jasno i wyraźnie – NIGDY TEGO NIE RÓB! Może i jest to stary sposób, ale na pewno nie sprawdzony. 

vat akcyza diesel benzyna
Podaj dalej

Benzyna do Diesla – po co?

Kierowcy dolewają odrobinę benzyny do zbiornika na Diesel po to, aby olej napędowy w ich samochodach nie zamarzł. Tyle tylko, że wszystkie paliwa – łącznie z olejem napędowym – oferowane w zimowych miesiącach, mają temperaturę zamarzania około -40 stopni Celsjusza. 

Choć nikt z nas nie lubi mrozów to jednak w Polsce nie musimy obawiać się tego typu temperatur.  Jeśli decydujesz się na tej wątpliwej jakości trik, obniżasz lepkość oleju napędowego i jego właściwości smarne. To z kolei bardzo szybko doprowadzi do awarii układu wtryskowego, a taka naprawa może być bardzo kosztowna. W zależności od samochodu, możemy zapłacić od 2/3 tysięcy do nawet 10 tysięcy złotych. 

Czy można się jakoś zabezpieczyć?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, olej napędowy oferowany na wszystkich komercyjnych stacjach w Polsce ma temperaturę mętnienia ok. – 40 stopni Celsjusza. Jeśli faktycznie miałaby zdarzyć się taka temperatura (w co chyba nikt nie wierzy), wtedy warto dolewać do swojego baku przygotowanych do tego celu preparatów. 

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Inną dobrą radą jest unikanie stacji benzynowych „typu krzak”. Co prawda UOKiK kontroluje wszystkie stacje paliw, jednak te nieznane i niekomercyjne często magazynują paliwo w gorszy sposób, niż znane sieciówki. 

Diesel nie odpala – co robić?

Zima to trudny okres dla silników typu Diesel, a jedną z najczęstszych awarii jest rozładowany akumulator. To pierwszy element, który należy sprawdzić przy ujemnych temperaturach. Ale może ich być więcej, o czym przeczytacie tutaj. 

Przeczytaj również