Kierowco, uważaj! To tanie paliwo zalewa Europę - absolutnie go nie tankuj!

Kierowco, uważaj! To tanie paliwo zalewa Europę - absolutnie go nie tankuj!

Kierowcy korzystają z tego dofinansowania 120 zł na paliwo

Podaj dalej

Choć paliwo jest cały czas bardzo łatwo dostępne, jest horrendalnie drogie. Z tego względu na rynku pojawiają się coraz to nowsze alternatywy, a w Europie coraz bardziej popularny jest bioetanol E85. W roku 2021 jego sprzedaż gwałtownie wzrosła, jednak trzeba uważać, co tankujemy do naszego samochodu. 

To tanie paliwo wcale nie jest takie cudowne

paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. pixabay

W obliczu rosnących cen paliw, bioetanol był w zeszłym roku bardzo popularny. We Francji jego sprzedaż wzrosła aż o 33% w porównaniu do roku poprzedniego. Kolektyw Bioetanolu przyznał, że E85 stanowiła we Francji 4% sprzedaży całej benzyny. To paliwo ma jednak sporo minusów. 

Promotorzy E85 – rolno-przemysłowego i naftowego – przedstawiają je jako środek wspierania Francuzów w transformacji i dźwignię niezależności energetycznej dla Francji. Paliwo jest produkowane z pozostałości pszenicy, kukurydzy, buraków lub cukru i skrobii. Zmniejsza emisję CO2 o 30 do 50% w porównaniu z tradycyjnymi paliwami. 

Ponadto, E85 we Francji jest bardzo nisko opodatkowane – średnio o 3,50 zł/litr i jest o połowę tańszy niż tradycyjna benzyna. Mimo większego zużycia o około 25%, niektórzy kierowcy stosują je zamiast benzyny, ryzykując poważne uszkodzenia silnika. 

ceny vat żywność paliwo
fot. pixabay

Większe spalanie i mało wspólnego z „eko”

Jeśli wasz silnik nie jest wyposażony w specjalny konwerter do paliwa bio, lepiej pozostańcie przy tradycyjnej benzynie. Widząc eksplozję cen paliw, wielu kierowców wyposażyło się jednak w taki sprzęt. Tym bardziej, że wiele francuskich regionów refunduje instalację „skrzynek”. W zeszłym roku liczba tych kierowców wyniosła 30 000 – dwa razy więcej, niż w 2020 roku. 

To paliwo nie jest jednak bez skazy. Produkcja etanolu potęguje szkodliwy wpływ rolnictwa przemysłowego na glebę, wodę i powietrze. Konieczne jest bowiem intensywne uprawianie kukurydzy lub buraków. Chemiczne nawozy, syntetyczne pestycydy… Wielu ekspertów przyznaje, że niewiele ma to wspólnego z ekologią. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News