Kierowco! Płyn do dezynfekcji rąk nie wybuchnie w twoim samochodzie, ale i tak nie powinieneś go tam przechowywać

Gdy tylko stało się jasne, że koronawirus jest znacznie bardziej groźny niż sezonowa grypa, zaczęliśmy gromadzić wszystko, co jest potrzebne aby przeczekać pandemię. Płyn do dezynfekcji rąk jest dziś jednym z najważniejszych produktów do codziennego użytku, a wielu kierowców przechowuje ten środek w swoich samochodach. Okazuje się, że to wcale nie najlepszy pomysł. Oto dlaczego. 

kierowca mandat za diesla w strefie czystego transportu
Podaj dalej

Płyn do dezynfekcji rąk nie wybuchnie

Płyn do dezynfekcji rąk

Widzieliśmy mnóstwo filmów i ostrzeżeń, jakoby przechowywanie płynu do dezynfekcji rąk w samochodzie mogło prowadzić do wybuchu. To bzdura – wasz samochód nie wybuchnie, choćby nie wiem co. Filmy i historie, jakie nas zalewały, były przerażające, ale nie pokazywały całej prawdy. 

Jeden z szefów amerykańskiej straży pożarnej powiedział, że temperatura samozapłonu płynu do dezynfekcji rąk wynosi ponad 350 stopni Celsjusza. Według niego, aby osiągnąć tę temperaturę, środek do dezynfekcji musiałby ogrzać się samodzielnie, co jest mało prawdopodobne. 

Co więcej, przy 350 stopniach Celsjusza będziesz miał dużo więcej zmartwień, niż tylko płonący środek do dezynfekcji. Cały samochód po prostu by się stopił. Zwykłe tworzywa sztuczne, których w naszym samochodzie jest mnóstwo, palą się przy dużo niższej niż 350 stopni Celsjusza temperaturze. 

W społeczności zajmującej się ochroną przeciwpożarową istnieje nawet pewien spór dotyczący szyb samochodowych, plastiku i ich zdolności do intensyfikacji promieni słonecznych. Według szefa straży, ciepło słoneczne może zostać zwiększone przez szyby samochodu. Lub też samą butelkę płynu, ale nie na tyle, aby się zapalić. Testy wykazały, że wnętrze auta może nagrzać się maksymalnie do 150 stopni Celsjusza, co i tak jest dalekie od wymaganych do zapłonu 350. 

Fakty i mity

Mit obalony – nawet przy najgorętszej pogodzie, wasz samochód nie nagrzeje się na tyle, aby płyn do dezynfekcji wybuchł.

Znacznie bardziej prawdopodobne jest jednak to, że środek do dezynfekcji po prostu straci swoją skuteczność. – Wszystko powyżej temperatury pokojowej spowoduje wyparowanie alkoholu i osłabienie środka do dezynfekcji – wyjaśnia szef straży, Guy Colonna. 

Niektóre płyny do dezynfekcji rąk zawierają także nadtlenek wodoru, który rozkłada się po ekspozycji na promieniowanie UV. Oznacza to ciepło i światło, dwa składniki, które latem w waszych samochodach są obecne częściej niż rzadziej. 

Eksperci zalecają przechowywanie płynów do dezynfekcji rąk w temperaturach od 7 do 24 stopni Celsjusza. To prawie niemożliwe w trakcie upalnego lata, ale jeśli możesz, to staraj się o tym pamiętać. Z kolei jeśli na prawdę potrzebujesz przechowywać środek do dezynfekcji w samochodzie, trzymaj butelkę w konsoli środkowej lub schowku. 

Przeczytaj również