Kierowco, nie zmieniłeś jeszcze opon na zimowe? Musisz się pospieszyć, bo inaczej sporo zapłacisz!

Kierowco, nie zmieniłeś jeszcze opon na zimowe? Musisz się pospieszyć, bo inaczej sporo zapłacisz!

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Podaj dalej

Choć za oknem panuje jeszcze „piękna, polska, złota jesień”, wiele kierowców wciąż nie zmieniło swoich opon na zimowe. Ostrzegamy, że to ostatni moment, aby założyć opony przeznaczone na jazdę po śniegu i lodzie. W przeciwnym razie będzie to was słono kosztować! 

Opony zimowe – dlaczego są tak ważne?

Wielu kierowców zwleka z wymianą na opony zimowe do ostatniego momentu. Często jednak gdy spadnie śnieg jest już za późno. A dzisiejszego poranka 13 października, w górach pojawił się już pierwszy śnieg. I choć w miastach i wielu innych częściach Polski wciąż pada deszcz i nie ma jeszcze śladu po zimie, ta może nadejść w każdej chwili. Dlaczego założenie zimówek na nasze koła jest tak ważne? 

Różnica w przyczepności i przewidywalności pracy między oponą letnią, a zimową, na oblodzonej, czy zaśnieżonej nawierzchni wydaje się być oczywista. Niektórzy kierowcy usilnie próbują uniknąć lub przeciągnąć do ostatniego momentu wymianę na zimówki. 

Kierowcy często argumentują, że nawet w okresie zimowym jeździmy po czarnej drodze – czy to mokrej, czy suchej, ale na pewno nie oblodzonej. To oczywiście prawda, ale gdy napotkamy na swojej drodze śnieg, lód lub najbardziej niebezpieczne (bo nieprzewidywalne!) błoto pośniegowe, opona letnia na nic się zda. 

Co mówią przepisy?

Gdy na suchej nawierzchni w zimie letnia opona będzie spisywać się tylko nieco lepiej, tak na lodzie czy śniegu… nie będzie zachowywać się w ogóle. Nawet jeśli posiadasz niesamowity refleks, systemy bezpieczeństwa w twoim samochodzie i wszelkie inne udogodnienia XXI wieku, nie poradzisz sobie na letniej oponie.

To oczywiście sytuacje ekstremalne, ale jeśli nie zdecydujecie się zmienić opon już teraz, możecie mieć także kłopoty… z podjazdem pod dom. Wyobraźcie sobie, że przed powrotem z pracy spadł śnieg, oblodziło… Spróbujcie wjechać do garażu czy na parking na letniej oponie. Gwarantujemy, że dużo szybciej ciepły obiad zje ten kierowca, który miał na swoim samochodzie oponę zimową.

Polska wciąż jest jednym z 13 europejskich krajów, gdzie nie ma obowiązku wymiany opon w zależności od sezonu. Decyzja o ewentualnej wymianie należy tylko do kierowcy. Apelujemy jednak do waszego rozsądku. Nie odkładajcie tego do ostatniej chwili, a już tym bardziej nie próbujcie strategii „a, jakoś to będzie” na letnich oponach. 

Ku przestrodze!

O tym, czy uda się nam wyhamować swój samochód, często decydują ułamki sekund. Często zatrzymanie kilka centymetrów bliżej, niż dalej, może uratować nasze lub czyjeś życie. Nie płaćmy najwyższej ceny za głupotę, czy próbę oszczędzenia paru złotych. Wymiana opon na zimowe jest ważna i sugerujemy, abyście wszyscy zrobili to już dziś! 

Co ciekawe, w wielu europejskich krajach obowiązuje nakaz wymiany opon. Tam na przełomie października i listopada założenie zimówek jest obowiązkowe. 

Cwaniak w BMW Serii 7 i wyprzedzanie na chama. Nagrywający od razu wiedział co z nim zrobić

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News