Kierowco! Już wkrótce pojedziemy po polskich drogach bez prawa jazdy. Rewolucja w przepisach

Kierowco! Już wkrótce pojedziemy po polskich drogach bez prawa jazdy. Rewolucja w przepisach

prawo jazdy B

Podaj dalej

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad kolejnymi zmianami w przepisach. To, że będziemy mogli jeździć samochodem bez prawa jazdy jest już pewne. Na ten moment nie wiadomo jeszcze kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Prawo jazdy będziemy mogli jednak już wkrótce zostawić w domu. Celem nowych przepisów ma być wprowadzenie udogodnień dla kierowców.

Prawo jazdy zostanie w domu

prawo jazdy

Ministerstwo Cyfryzacji i Infrastruktury szykuje szereg zmian. Mają one udogodnić życie kierowców, którzy już dziś m. in. nie potrzebują fizycznego dowodu osobistego, ani rejestracyjnego. Do tych dokumentów już wkrótce dołączy prawo jazdy.

Nie chodzi rzecz jasna o brak uprawnień, a fizycznego dokumentu. Dotychczas za brak posiadania prawa jazdy przy sobie groził kierowcy mandat, jednak jeszcze w 2020 roku ma się to zmienić. 

  • prawo jazdy będzie można zostawić w domu, fizyczne posiadanie dokumentu nie będzie wymagane
  • dokument zostanie zastąpiony elektronicznym prawem jazdy, które będziemy „trzymać” w aplikacji na smartfony 

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, powiedział dla radia TOK FM, że wprowadzenie e-prawa jazdy uzależnione jest od zmian w innych ustawach. Chodzi m. in. o zezwolenie na karanie kierowców mandatem, jeśli nie posiadali oni fizycznego dokumentu.

prawo jazdy prędkość

Szybsza i łatwiejsza kontrola policji

1 lipca został wykonany milowy krok by wprowadzić w życie wspomniane wyżej zmiany. Policja i inne służby uprawnione do kontroli ruchu drogowego zyskały bowiem nowe ułatwienia. Do tej pory funkcjonariusze musieli kontaktować się z centralą, aby uzyskać zwrotną wiadomość na temat uprawnień kierowcy. 

Od pierwszego dnia wakacji policjanci zyskali jednak bezpośredni dostęp do danych o uprawnieniach kierowcy. Dzięki temu weryfikacja danych będzie szybsza, a co za tym idzie, krótsza będzie także sama kontrola drogowa. 

Co więcej, system w ramach wyszukiwania uprawnień kierowców pozwala wyświetlić:

  • komunikat o zakazie lub cofnięciu uprawnienia dla kierowcy/motorniczego, jeżeli dla danego uprawnienia orzeczono zakaz lub wydano decyzję o jego cofnięciu,
  • komunikat o utracie ważności dokumentu lub uprawnienia, jeżeli taki termin ważności już upłynął.

mObywatel1

Prawko w smartfonie

Dostęp do danych o prawie jazdy dla policjantów będzie niezbędny w chwili, gdy wejdą w życie przepisy zwalniające obywateli z konieczności posiadania przy sobie plastikowego prawa jazdy.

Już wkrótce dane z prawa jazdy będzie można w każdej chwili wyświetlić na… ekranie naszego smartfona. Elektroniczne prawo jazdy będzie działać tak samo jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który jest dostępny w aplikacji mObywatel od października 2018 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News