Google Maps śledzi cię bardziej, niż myślisz
To oczywiście spore ułatwienie w porównaniu do wyżej wymienionych sposobów nawigacji, ale niesie za sobą także wiele zagrożeń. Niewielu z nas zastanawia się, ile informacji udostępniamy podczas każdej podróży. Jedno ustawienie w Google Maps sprawi, że będziesz dużo bezpieczniejszy.
Zanim następnym razem skorzystasz z Google Maps, musisz wprowadzić jedną prostą zmianę, która pozwoli ci odzyskać choć trochę prywatności.
Podobnie jak każda aplikacja do nawigacji, Google Maps wykorzystuje lokalizacje GPS w telefonie, aby określić w jakim miejscu na świecie się znajdujesz. Za każdym razem, gdy włączasz nawigację, twoja lokalizacja zapisywana jest w profilu.
Długi czas przechowywania danych
To nie wydaje się jeszcze takie złe, prawda? Przecież aplikacja musi wiedzieć, gdzie jesteś – inaczej byłaby bezużyteczna. Wszystkie te informacje są gromadzone na twoim koncie jednak przez bardzo, bardzo długi czas. Możesz na przykład sprawdzić, gdzie byłeś tego dnia pięć lat temu.
Sprawdzenie tej listy otwiera oczy. Być może przez chwilę poczujesz, że to fajna podróż po wspomnieniach. Ale chwilę później będziesz przerażony skalą ogromu informacji, jakie przechowuje aplikacja.
Po zalogowaniu do aplikacji, kliknij swoje zdjęcie profilowe, aby otworzyć konto Google. Następnie kliknij „Dane i personalizacja”, a w sekcji „zarządzanie aktywnością” przejdź do historii lokalizacji. U dołu znajdziesz zakładkę zarządzaj aktywnością.
Znajdziesz tam wszystko
Wtedy zobaczysz mapę zawierającą szczegóły, takie jak zapisane lokalizacje domu, pracy i wszystkie zarejestrowane podróże, które odbyłeś na przestrzeni lat. W lewym górnym rogu znajdziesz pole Oś czasu, dzięki któremu będziesz mógł wybrać konkretny rok i dzień.
Wybranie konkretnej podróży pozwoli ci sprawdzić, jakie miejsca odwiedziłeś po drodze, jaką trasę obrałeś, a nawet ile czasu zajęło ci dotarcie na miejsce. Możesz to wszystko jednak wyłączyć za pomocą jednego ruchu.
Wystarczy otworzyć konto Google i przejść do zakładki Dane i personalizacja. W sekcji „zarządzanie aktywnością” kliknij historię lokalizacji. Możesz to wyłączyć! Spowoduje to zatrzymanie śledzenia w przyszłości, ale zachowa kopię twojej historii. Aby całkowicie usunąć dane, kliknij opcję automatyczne usuwanie. Możesz wybrać automatyczne usuwanie danych starszych niż trzy miesiące, starszych niż 18 miesięcy lub starszych niż 36 miesięcy. Nadal możesz ręcznie usunąć wszystko wcześniej.
Google Maps ostrzega, że możesz nie widzieć rekomendacji opartych na twojej historii lub wskazówek ułatwiających dojazdy, jeśli zdecydujesz się na taki krok. Twoja lokalizacja może być nadal zapisywana, gdy korzystasz z innych usług Google, takich jak Zdjęcia Google.