Już wiem, dlaczego Polacy tak bardzo kochają blokować lewy pas. Wszystkiemu winny jest Google Maps

Już wiem, dlaczego Polacy tak bardzo kochają blokować lewy pas. Wszystkiemu winny jest Google Maps

Podaj dalej

Każdy z nas słyszał o kierowcach, których nawigacja wyprowadziła w pole, ewentualnie do… jeziora. A co, jeśli Google Maps jest tak naprawdę winny jednemu z najgorszych nawyków, jaki mają polscy kierowcy? Wydaje się, że najbardziej popularna nawigacja może wprowadzać kierowców w błąd. 

Google Maps też kocha lewy pas

Lewy pas, 70 km/h… Każdy z nas zna takie sytuacje z własnego doświadczenia. Niestety, kierowcy w Polsce bardzo niechętnie korzystają z prawego pasa. Co więcej, wiele sytuacji pokazało, że nie za bardzo wiedzą nawet do czego ten lewy pas służy. 

google-maps-blokowanie-lewego-pasa

Kierowcy korzystający z niego wbrew przepisom często argumentują, że jest to bezpieczniejsze, że przecież jechali o 10 km/h szybciej, niż pozwalają przepisy. Wszystko to jest jednak bzdurą. Lewy pas służy do wyprzedzania i w chwili, gdy na prawym pasie nie ma już żadnych samochodów, mamy obowiązek opuścić ukochany lewy pas. 

Dziś większość kierowców podczas swoich codziennych podróży korzysta z aplikacji Google Maps. Nie tylko ułatwia ona wskazówki dojazdu, ale pozwala także uniknąć korków i znaleźć szybszą niż standardowa trasę. 

Aplikacja wprowadza w błąd

Podczas niedzielnej wycieczki dostrzegłem jednak, że to właśnie ona może być winna temu fatalnemu zwyczajowi, jaki nabyli polscy kierowcy. Jadąc trzypasmową drogą S86 z Katowic w stronę Dąbrowy Górniczej na wysokości Sosnowca otrzymałem polecenie by trzymać się lewego pasa. 

google-maps-blokowanie-lewego-pasa-2
Jadę prosto, a aplikacja prowadzi mnie na lewy pas. Dlaczego? //fot. Google Maps

Ale jak to? Dlaczego? Owszem, gdy spojrzymy na strzałki oznaczające trzy pasy, podświetlone są wszystkie trzy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że kierowcy potrafią wjeżdżać do jezior, rzek, lub czyichś domów, bo tak „poprowadziła ich nawigacja”, widząc taki komunikat nie można by mieć do nich pretensji, że obrali radośnie lewy pas. 

Drodzy kierowcy – apelujemy, by wskazówki nawigacji (nie tylko Google Maps, ale każdej jednej), poddawać ocenie i rozsądkowi. W tym konkretnym przypadku zjechanie na lewy pas było zupełnie niepotrzebne i wbrew przepisom. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News