Jakim cudem słabsza o 200 KM Alfa Romeo Stelvio wyprzedza Jeepa Grand Cherokee Trackhawk?

Jakim cudem słabsza o 200 KM Alfa Romeo Stelvio wyprzedza Jeepa Grand Cherokee Trackhawk?

Podaj dalej

Koncern Fiat Chrysler Automobiles ma w swojej ofercie kilka całkiem dzikich maszyn, a dwie z nich to m. in. Jeep Grand Cherokee Trackhawk i Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. 

Pewien magazyn samochodowy z RPA postanowił zestawić ze sobą dwóch kuzynów w wyścigu na 1/4 mili, aby sprawdzić, który z nich jest szybszy. Wyścig nie przebiegł jednak zgodnie z oczekiwaniami. 

Na papierze Cherokee Trackhawk ma znaczącą przewagę nad Stelvio Quadrifolgio. Jest napędzany 6,2-litrowym turbodoładowanym silnikiem Hellcat V8 o mocy 707 KM. Dla porównania, Alfa Romeo korzysta z 3-litrowej jednostki V6 z podwójnym turbo o mocy „zaledwie” 510 KM. 

Według danych producenta, Jeep jest w stanie osiągnąć 100 km/h w 3,5 sekundy, natomiast Alfa potrzebuje 0,3 sekundy więcej. Jednakże, po obejrzeniu tego klipu okaże się, że Alfa ma przewagę. 

Tuż po starcie Stelvio szybko obejmuje prowadzenie, a z każdym metrem wydaje się odjeżdżać swojemu rywalowi. Tuż przed metą Jeep zaczyna jednak wykorzystywać dodatkową moc i przed linią mety wyprzedza Stelvio. Jeep potrzebował 12,37 sekundy by pokonać ćwierć mili, natomiast Alfa osiągnęła czas 12,77 sek. 

Choć Trackhawk wydaje się mieć przewagę w linii prostej, wolelibyśmy mieć w naszej kieszeni kluczyki do Alfy Stelvio.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News