Zamarznięta szyba. Stosuj się do tych zasad, a już nigdy nie będziesz musiał jej skrobać!

Zamarznięta szyba. Stosuj się do tych zasad, a już nigdy nie będziesz musiał jej skrobać!

zamarznięta-szyba-poradnik

Podaj dalej

Zamarznięte szyby to poważny problem, z którym większość kierowców wie, jak sobie poradzić. Jeśli lód pojawia się na zewnętrznej stronie, sprawa jest bardzo prosta. Ale co zrobić, gdy warstwa lodu utworzy się od strony kabiny, wewnątrz samochodu? Wyjaśniamy. 

Zamarznięta szyba to duży problem

Jeśli nie masz na tyle szczęścia, by mieć podgrzewaną przednią szybę, zamarznięte szyby będą dla ciebie upierdliwie. Złapanie skrobaczki do lodu jest nieuniknioną konsekwencją mroźnych poranków. Ale co zrobić, gdy znajdziemy lód po wewnętrznej stronie przedniej szyby?

Wewnątrz tworzy się lód, ponieważ wilgoć skrapla się na szkle, a następnie zamarza, gdy temperatura spada poniżej zera. Najlepszą radą jest usunięcie wilgoci przez otwarcie drzwi i wywietrzenie samochodu. W przeciwnym razie musisz złapać skrobaczkę do lodu i użyć dmuchawy grzewczej, kierując ciepło na przednią szybę. 

Położenie szmatki lub ręcznika na desce rozdzielczej pomoże wchłonąć wodę z topniejącego lodu. Nie wolno pod żadnym pozorem stosować płynu do odmrażania od środka, ponieważ jego opary mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

Klimatyzacja jest kluczowa

Wiele samochodów ma zintegrowany czujnik wilgotności, który pomaga układowi klimatyzacji ocenić wpływ punktu rosy na przedniej szybie. Powinno to zapobiec zapanowywaniu szyby przedniej. 

Używanie recyrkulacji powietrza lub wyłączenie klimatyzacji może powodować zaparowanie przedniej szyby. Zaleca się więc używanie klimatyzacji w trybie AUTO nawet zimą. Utrzymywanie wewnętrznej strony przedniej szyby w suchym stanie również zapobiega tworzeniu się lodu przez noc. 

Przed wejściem do auta zrzuć śnieg z butów i zdejmij mokrą kurtkę, gdy z niego wychodzisz. Możesz nawet zabrać ze sobą dywaniki i wysuszyć je w domu, lub użyć gumowych w zimowych miesiącach. 

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Jeśli chodzi o usuwanie śniegu i lodu z zewnętrznej strony przedniej szyby. Nie używaj do tego karty kredytowej ani niczego, co nie zostało zaprojektowane w tym celu. Najlepszym rozwiązaniem jest skrobaczka do lodu lub płyn do odmrażania. Używanie osłony przedniej szyby na noc zapewni najlepszą ochronę. Nigdy nie włączaj wycieraczek przy zamarzniętej szybie. Przed uruchomieniem samochodu upewnij się, że wycieraczki są wyłączone. Nie zostawiaj ich w trybie automatycznym. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News