"Golas" nabiera zupełnie nowego znaczenia!!! Volkswagen sprzedaje ten model... kompletnie bez niczego

"Golas" nabiera zupełnie nowego znaczenia!!! Volkswagen sprzedaje ten model... kompletnie bez niczego

volkswagen-fox-bez-wyposazania-1

Podaj dalej

Problem związany z niedoborem chipów na globalnym rynku niestety nie ustępuje. Sytuacja zaszła już tak daleko, że Volkswagen zaczął sprzedawać swój najtańszy model Fox praktycznie bez żadnej elektroniki zapewniającej komfort. 

Volkswagen ma duży problem, ale nie tylko on

Volkswagen group Audi
Volkswagen

Niedobór chipów dotyka każdego bez wyjątku. General Motors zaparkowało w pobliżu swojej fabryki 10 000 dużych SUV-ów, które czekają na montaż kluczowych komponentów. Według jednego z pracowników fabryki sytuacja nie poprawia się, a jest nawet gorzej. Liczba aut, które stoją, zwiększa się codziennie o tysiąc! Volkswagen niestety nie jest w stanie ustrzec się podobnych problemów. 

Ale dostrzega go również Volvo, które całkowicie zawiesiło produkcję w swojej fabryce w Torsland w Szwecji. Linie mają być uruchomione dopiero w przyszłym tygodniu, ale tempo prac jest wielką niewiadomą. Na podobne ruchy w przeszłości decydowały się też Mercedes, czy Dacia. 

Co gorsza, problemy mogą wcale nie zakończyć się wraz z nadejściem nowego 2022 roku. Wręcz przeciwnie. Analityk w GlobalData, David Leggett, powiedział: – Pracujemy przy założeniu, że elektronika ma 30% udział we wszystkich komponentach nowoczesnych samochodów. Ale wzrośnie on do 50% przed 2030 rokiem. Przemysł motoryzacyjny staje się zatem tak samo zależny od chipów, jak producenci elektroniki użytkowej. 

volkswagen-fox-bez-wyposazania-1

Radio? Jakie radio?

W rezultacie producenci zaczynają podejmować desperackie kroki. Volkswagen zaczął produkować i sprzedawać model Fox w Brazylii praktycznie bez żadnego wyposażenia zapewniającego komfort. Samochód nie ma nawet najbardziej podstawowego systemu audio. Ale dostaniesz niezbędne okablowanie, sześć głośników i obietnicę, że kiedyś systemy audio powinny pojawić się w ofercie akcesoriów. Do tego czasu jest tam jedna wielka dziura. 

Nawet Mercedes ma problemy. – Sytuacja pozostaje niestabilna i ciągle na nowo oceniamy, co to oznacza dla Mercedesa – powiedział rzecznik niemieckiej firmy. Dodał też, że wiele linii montażowych zostało już zatrzymanych. Produkcja Klasy S, modeli Maybach i elektrycznego sedana EQS była bardzo opłacalna i potrzebna do zmniejszenia emisji. Ale wszystko inne zaczyna być towarem deficytowym. 

volkswagen-fox-bez-wyposazania-1

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News