Funkcjonariusze ITD przecierali oczy ze zdumienia. Jakim cudem on w ogóle poruszał się po drodze?!

Funkcjonariusze ITD przecierali oczy ze zdumienia. Jakim cudem on w ogóle poruszał się po drodze?!

Podaj dalej

Brak obowiązku wymiany opon na zimowe oznacza, że wielu kierowców i firm spedycyjnych próbuje oszczędzić trochę pieniędzy. Samochody wyjeżdżają na oblodzone drogi nie dość, że na letnich, to jeszcze na kompletnie zużytych oponach. W tej sytuacji funkcjonariusze ITD nie mogli wprost uwierzyć, jak zły stan opon miał ten konkretny TIR. 

ITD nie wierzyła własnym oczom

itd-opony

Jazda w warunkach zimowych ciężarówką z oponami w fatalnym stanie mogła skończyć się tragedią. Na szczęście w porę zareagowali funkcjonariusze ITD podczas rutynowej kontroli w województwie zachodniopomorskim. 

ITD zatrzymała 40-tonowy zestaw ze żwirem, a niesprawna techniczne ciężarówka została tymczasowo wycofana z ruchu. Kierowca, który chciał przyoszczędzić trochę grosza na starych oponach, został ukarany mandatem. 

Patrol ITD dopatrzył się fatalnego stanu ogumienia przy ciągniku siodłowym oraz naczepie. Opony miały nadmiernie zużyty bieżnik, ale to nie wszystko. Ze starości miały też liczne uszkodzenia, pęknięcia, czy drobne ubytki. 

itd-opony

Opony na śmietnik

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów, a kierowca otrzymał zakaz dalszej jazdy z miejsca kontroli drogowej. Teraz będzie musiał wymienić wszystkie „zniszczone” opony i zapłacić mandat karny w wysokości 200 złotych. 

Co prawda w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak jazda na letnich jest wysoce nieodpowiedzialna. Nie mówiąc już o tak bardzo zużytych i zniszczonych, jak w przypadku tego konkretnego ciągnika siodłowego. 

itd-opony

Mandat tym razem wyniósł 200 złotych, jednak w absolutnie skrajnych wypadkach może osiągnąć nawet równowartość 500 złotych. Czy wprowadzenie obowiązku zmiany opon na zimowe i letnie powstrzymałoby kierowców przed jazdą na oponach zniszczonych i nienadających się do niczego poza utylizacją?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News