Fotoradary znikną z dróg raz na zawsze? "Służą tylko do zarabiania pieniędzy" - to prawdziwy przełom

Fotoradary są jednym z ulubionych narzędzi do wyłapywania przekraczających przepisy kierowców. Jednakże, zdaniem wielu zmotoryzowanych, ustawiane są tylko po to, aby napełniać kieszenie samorządów i urzędów. Teraz, jak się zdaje, podobnie zaczynają myśleć także niektórzy rządzący. Czy fotoradary faktycznie mogą zniknąć z dróg raz na zawsze? To może być przełom.

mandat fotoradar
Podaj dalej

Fotoradary nie spełniają swojej funkcji

fotoradar kontrola prędkość pasy policja mandat
pixabay

Fotoradary to najczęstszy koszmar kierowców, a fakt faktem, często ustawiane są nie po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo, a żeby złapać nieostrożnych kierowców na przekroczeniu prędkości. Wraz z reformą kodeksu drogowego włoski rząd obiecuje jednak, że przyjrzy się tej sprawie. Czy ich śladem pójdą inni rządzący w Europie?

Ministerstwo Infrastruktury i Transportu we Włoszech pracuje nad uruchomieniem doraźnej akcji przeciwko „dżungli fotoradarów”, jak określił to parlamentarzysta. 

– Gwarancja i promowanie bezpieczeństwa na drogach to rzecz święta – powiedział Adrea Caroppo z partii Forza Italia. – Tak samo jak przestrzeganie ograniczeń prędkości. Ale Włochy to kraj o najsurowszych przepisach w całej Unii Europejskiej i największej liczbie zainstalowanych fotoradarów: mamy dwa razy więcej niż Niemcy, trzy razy więcej niż Francja, a nawet 30 razy więcej niż Holandia. Z tego powodu w 2010 r. parlament zatwierdził ustawę określającą granice i zasady, wyznaczając termin zatwierdzenia dekretu wykonawczego, który jednak pozostał martwą literą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

mandat fotoradar foto od tyłu
foto: www.canard.gitd.gov.p

Poseł zadaje więc pytanie, jakie intencje ma rząd, aby zmienić przepis który czeka na to od 13 lat. Minister Infrastruktury i Transportu Matteo Salvini odpowiedział: – Pracujemy nad pakietem rewizji kodeksu drogowego datowanego już 30 lat temu. Obejmuje przepisy dotyczące fotoradarów. Mieliśmy już spotkanie w celu zbadania dekretu międzyresortowego. Technicy przygotowują homologacje. Po latach, praca jest w toku. 

Wyrażam zgodę na konieczność zdecydowanej interwencji w sprawie wykorzystania i lokalizacji fotoradarów w celu uniknięcia niewłaściwego użytkowania. A w pewnych okolicznościach jest ewidentnie wykonywane wyłącznie w celu zebrania gotówki. I mówię to na mocy zobowiązania do zmniejszenia liczby 3100 śmiertelnych ofiar wypadków drogowych odnotowanych w zeszłym roku – dodaje Salvini.

„Musimy pomóc lokalnym administracjom, aby miały zdrowsze budżety – konkluduje. Nie obciążając jednak kieszeni kierowców lub motocyklistów mandatami lub fotoradarami, które często są ustawione tylko w celu zebrania gotówki i bez poprawy bezpieczeństwa na drogach”.

Przeczytaj również