Nowy flagowy SUV w topowej wersji o 20 000 zł tańszy niż goła Dacia Duster. Jakim cudem oni to zrobili?! [ZDJĘCIA]

Nowy flagowy SUV w topowej wersji o 20 000 zł tańszy niż goła Dacia Duster. Jakim cudem oni to zrobili?! [ZDJĘCIA]

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Podaj dalej

Rynek nowych samochodów w ostatnich miesiącach wywrócił się do góry nogami, a producenci windują ceny do niespotykanych wcześniej poziomów. Choć Dacia Duster pozostaje jednym z najbardziej budżetowych samochodów, na horyzoncie jest także zupełnie nowy flagowy SUV, który kosztuje dużo mniej niż Dacia. Jakim cudem oni na tym w ogóle zarabiają?

Flagowy SUV tańszy niż Dacia

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Najwięksi producenci wciąż zmagają się z niedoborem części. Kryzys półprzewodników odczuwają tak samo Dacia, jak Renault, czy Mercedes albo Tesla. To coś, czego po prostu nie da się przeskoczyć, a na nowy samochód często trzeba czekać nawet rok. Gdy popyt przewyższa podaż, ceny naturalnie idą do góry. Ale nie u wszystkich producentów. 

W ostatnich miesiącach Unia Europejska dokręciła śrubę na przepisy dotyczące zakazu Diesla, norm emisji spalin i przyspieszenia wprowadzenia elektromobilności. Producenci zmuszeni do rozwoju technologii elektrycznej byli zmuszeni podnieść ceny samochodów, aby sfinansować nowe projekty. Gdyby nie sprzedaż drogich silników typu Diesel, nie byłoby mowy o żadnych elektrykach, które na chwilę obecną są bardzo dalekie od tego, aby same się finansować. 

Drugim co do wielkości rynkiem samochodowym w Europie jest Rosja, która bardziej niż kiedykolwiek korzysta z wolnorynkowego otoczenia i podejścia lokalnych producentów. Oni wciąż chcą walczyć o każdego klienta, co w naszej części Europy wydaje się być już bardzo odległym scenariuszem. 

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Łada idzie po swoje

Łada jest jednym z producentów, który obrał inną ścieżkę. To jasne, że sprzedaż samochodów to biznes i gdy tylko producenci zauważają, że można podnieść cenę, a auta i tak będą schodzić, to to robią. 

Samochód to jednak bardzo specyficzny zakup, wielu ludzi traktuje swoje cztery kółka jak członka rodziny i wcale nas to nie dziwi. Wszak spędzamy z nim mnóstwo cudownych momentów, jest także towarzyszem naszych codziennych podróży. Dlatego też klienci niechętnie wracają do swoich ulubionych producentów, którzy przy pierwszej lepszej okazji postanowili wywindować ceny o kilkanaście/kilkadziesiąt procent. 

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Łada ze swoim flagowym samochodem w nadwoziu typu SUV stawia na długoterminowe dobre relacje z kupującymi. Trochę jak Dacia, tylko dużo, dużo taniej. Flagowy i najdroższy model – X-Ray Cross, został wprowadzony w kilku wersjach. I nawet najbardziej luksusowa Łada jest wciąż samochodem bardzo dostępnym dla klientów. 

Cena jest śmieszne niska

X-Ray Cross czyli flagowy SUV Łady zaczyna się od ceny 46 000 zł – za taką kwotę nie można kupić niczego w Skodzie, a w Dacii dostaniemy absolutnie najtańszą wersję Sandero. Najwyższy, najlepiej wyposażony model kosztuje z kolei 63 000 zł, czyli dokładnie tyle, ile bazowa Dacia Duster. 

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Nie dziwi więc, że Łada mocno promuje swój luksusowy design, po którego sięga obecnie około 10% nabywców modelu X-Ray Cross. SUV w wyposażeniu Instinct różni się od tańszych wersji czarnym dachem, lusterkami i dwukolorowymi felgami aluminiowymi. Przeszycia na skórzano-materiałowej tkaninie mają specyficzny styl, a na siedzeniach wytłoczony jest znak samochodu. Łada nie oszczędziła także na bardziej nowoczesnych multimediach, w tym 8-calowym wyświetlaczu, sterowaniu głosowym czy kamerze cofania. 

Jeśli potrzebujesz połączenia internetowego to jest dostępne 4G. Łada idzie więc z duchem czasu, a klienci są z tego powodu zachwyceni. Szkoda, że rosyjski producent wycofał się z Unii Europejskiej, bo z tymi cenami X-Ray Cross byłby prawdziwym hitem cenowym. Pytanie, czy spełniłby rygorystyczne i coraz bardziej kuriozalne przepisy narzucane przez Brukselę. 

flagowy-suv-tanszy-niz-dacia-duster

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News