Elon Musk powiedział, kiedy z drogi zniknie ostatni Diesel. Zanim to przeczytasz, lepiej usiądź!

Elon Musk powiedział, kiedy z drogi zniknie ostatni Diesel. Zanim to przeczytasz, lepiej usiądź!

elon-musk-tesla

Podaj dalej

W zeszłym tygodniu podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy Tesli Elon Musk powiedział, kiedy z drogi zniknie ostatni samochód z silnikiem typu Diesel. Zdaniem szefa Tesli zastąpienie każdego samochodu z silnikiem spalinowym samochodem elektrycznym zajmie dużo dłużej, niż mógłbyś się spodziewać. 

Elon Musk przewiduje, kiedy z drogi zniknie Diesel

Biorąc pod uwagę flotę aktywnych pojazdów – nie wliczając w to samochodów znajdujących się w muzeach, czy należących do kolekcjonerów, na świecie mamy wciąż 2 miliardy samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel. Samochody elektryczne stanowią zatem zaledwie 1% obecnej floty. 

Elon Musk powiedział, że nawet gdyby od dziś sprzedawać tylko samochody w pełni elektryczne, zastąpienie wszystkich spalinowych zajęłoby 20 lat. W tempie 100 milionów pojazdów rocznie. Jego zdaniem jednak, okres 30-40 lat wydaje się być bardziej realistyczny. 

Cokolwiek myślisz o samochodach elektrycznych, zarówno instytucje, jak i producenci, zdają się ignorować lub bagatelizować fakt, że istnieją drastyczne rozbieżności jeśli chodzi o popyt. Są kraje, w których większość nowych samochodów będzie miało napęd elektryczny. Ale są też kraje, gdzie benzyna i Diesel wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. 

Nie da się tego zrobić z dnia na dzień

Tesla Model S bez normalnej kierownicy

Niektórzy producenci zapowiadają, że od 2025-2030-2035 roku nie będą sprzedawać nic oprócz samochodów elektrycznych. Pytanie brzmi jednak, co zamierzają sprzedawać w regionach, gdzie kierowcy nie będą gotowi na pojazdy elektryczne? Nikt siłą nie wmusi nam elektryków, a jeśli będziesz chciał jeździć benzyną lub Dieslem, kupisz używany. Albo będzie to Diesel innego producenta. 

W pojazdach elektrycznych nie ma nic złego, ale nie są one dla każdego. Jeśli ktoś robi duże przebiegi i potrzebuje zasięgu i szybkiego tankowania, Diesel jeszcze długo będzie jego pierwszym wyborem. Przejście na mobilność elektryczną wymaga czasu i planowania. Nawet Elon Musk to rozumie, twierdząc, że ostatni Diesel zjedzie z naszych dróg za około 40 lat. 

Co na to przepisy?

diesel

Wydaje się, że rządzący i Unia Europejska chcieliby zrobić to z dnia na dzień. Ale to wcale nie nastąpi tak szybko, bo pytań bez odpowiedzi dotyczących elektryków jest wciąż bardzo dużo. Co zrobić z wyczerpanymi bateriami? Co z infrastrukturą? Jak złomować takie samochody?

Jaka jest waszym zdaniem realistyczna data „wygaśnięcia” benzyny i silników typu Diesel w naszym kraju? Jesteście już gotowi na przesiadkę na elektryka?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News