Czarne kropki na szybie. Czy wiesz do czego służą? Mają kilka ciekawych zastosowań, o których nie miałeś pojęcia!

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zastanawiał się nad tym, czym u licha są te czarne kropki na przedniej szybie. Ba! Czasem znajdują się one nawet na bocznych szybach w naszych samochodach. Czy to jakiś dziwny trend w projektowaniu? A może mają one jakiś konkretny cel?

Czarne kropki na szybie. Czy wiesz do czego służą? Mają kilka ciekawych zastosowań, o których nie miałeś pojęcia!
Podaj dalej

Szyba samochodowa – skomplikowany temat!

czarne-kropki-szyba-samochodowa-zastosowanie

Okazuje się, że czarne kropki umieszczone w formie paska nazywane są frytą i są bardzo ważnym elementem przedniej szyby. Fryta to w zasadzie farba ceramiczna wtopiona w szybę. Tworzy ona przyczepną powierzchnię zapewniając, że szyba zostanie przymocowana do pojazdu przez cały czas. 

Czarne kropki służą również jako miejsce do ukrycia szczeliwa. Gdyby obszar ten pozostał czysty, wyglądałby po prostu okropnie. Taśma chroni szczeliwo przed promieniowaniem UV na zewnątrz. W wyniku działania promieni słonecznych materiał ten mógłby z czasem ulec osłabieniu. 

To jeszcze nie wszystko

czarne-kropki-szyba-samochodowa-zastosowanie

Ponadto, czarne kropki służą jeszcze dwóm celom. Przednie szyby wywarzane są w bardzo gorącej temperatury. Ponieważ fryta nagrzewa się szybciej, niż samo szkło, może prowadzić to do optycznych zniekształceń. Właśnie dlatego producenci szyb dodają zestaw wzorzystych kropek, aby pomóc równomiernie rozłożyć temperaturę i uniknąć zniekształcenia. 

Niektóre samochody mają nawet dodatkowy zestaw czarnych kropek umieszczonych tuż za lusterkiem wstecznym. Wszystko po to, aby blokować słońce w obszarze przedniej szyby, który zwykle nie jest zasłonięty przez przeciwsłoneczne osłony. 

Nieźle, prawda?

Wybuch pociągu towarowego przewożącego setki ton Diesla! Ludzie mieszkający w okolicy przeżyli noc jak z horroru

Przeczytaj również